Aktualnosci

Published on 17 grudnia, 2019 | by Katarzyna

0

Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym w SP w Maruszynie Dolnej

Zajęcia prowadzone są w klasie VI  Szkoły podstawowej w Maruszynie Dolnej. Odbywają się w formie zajęć zblokowanych. Nauczyciel prowadzący opracował treści do zrealizowania związane z tematyką regionalną i profilaktyczną. Od stycznia do grudnia 2019r. zrealizowano 38 godzin zajęć. W pierwszej połowie roku zajęcia były prowadzone z uczniami z rocznika 2006 będących wówczas w klasie VI. Od września zajęcia są prowadzone z uczniami rocznika 2007 będących obecnie w klasie VI.

Na pierwszych zajęciach uczniowie odbyli spotkanie na którym tworzyli plan pracy na kolejny rok. Ponieważ treści zostały zmienione i dostosowane do składanego projektu na wycieczki należało zmodyfikować i dostosować zadania do realizowanych wycieczek. Oprócz tego na tych zajęciach uczniowie opracowali foldery, które miały za zadanie przedstawić atrybuty miejscowości Maruszyna. Uczniowie wybierali najważniejsze miejsca lub zabytki przyrodnicze i architektoniczne układając je w folder promujący naszą wieś.

Uczniowie tej klasy odbyli cykl zajęć warsztatowych poświęconych malarstwu na szkle oraz rzeźbieniu w drewnie. Poznali technikę malowania na szkle krok po kroku. Przybliżyli sobie wiedzę na temat artystów działających na terenie Podhala i okolic, tworzących w tej technice. W ramach zajęć uczniowie malowali prace konkursowe „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka”. Na zajęciach z rzeźby dzieci pod okiem nauczyciela tworzyły płaskorzeźby z postaciami świętych najczęściej występujących w przydrożnych kapliczkach w Maruszynie.

Tego rodzaju zajęcia maja na celu przybliżyć uczniom ciężką pracę artystów ludowych.

W  październiku uczniowie z klasy VI roku szkolnego 2019/2020 byli  na wycieczce  w Zakopanem. Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tym muzeum uczniowie spędzili  ok. 3 godziny. Najwięcej czasu dzieci spędziły w Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie można było nie tylko obejrzeć ciekawe filmy edukacyjne dotyczące fauny, flory i ochrony środowiska w Tatrach ale również zagrać w gry zręcznościowe i kształtujące spostrzegawczość. Uczniom bardzo się podobały zajęcia multimedialne dotyczące znajomości gatunków zwierząt, ptaków, owadów , gadów i skał z jakich zbudowane są góry. Zwiedzali również ekspozycję muzealną „Rok w Tatrach”. Obejrzeli filmy edukacyjne o ochronie tatrzańskiej przyrody. Uczniowie mieli okazję zobaczyć dużą makietę Tatr i dowiedzieć się o historii powstania naszych gór. Jak również przeżyć chwilę „grozy” w kinie 3D uczestnicząc w filmie z efektami lawiny schodzącej z gór. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie. Pani przewodnik przybliżyła dzieciom historię drewnianego domu  w którym znajduje się muzeum oraz opowiedziała o wydarzeniach związanych z przebiegiem samego powstania.

Również  w październiku tego roku,  uczniowie klas VI ze szkół w Maruszynie Dolnej i Skrzypnego, po raz kolejny  wspólnie wyruszyli na wyprawę w ramach realizacji projektu „Poznawanie swego regionu poprzez wycieczki turystyczno – krajoznawcze”. Tym razem były to Niedzica i Czorsztyn. Celem  jest przede wszystkim zainteresowanie młodzieży dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym najbliższego regionu, integracja młodzieży oraz zaszczepienie w niej nawyku aktywnego spędzania czasu.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku w Niedzicy, gdzie wsłuchując się w opowieści przewodnika odkrywaliśmy historię, tajemnice i legendy dotyczące dawnych mieszkańców. Obejrzeliśmy również starodawne powozy jakimi się przemieszczano przed pojawieniem się automobilu. Kolejnym punktem programu była wizyta w Parku Rozrywki „ Spiska Kraina”, gdzie oglądaliśmy zabytki architektoniczne w Parku Miniatur. W parku zgromadzone są miniatury w skali 1:20 najważniejszych zabytków Podtatrza, w tym zamków „Dunajec”, Lubowla, zamku orawskiego, czorsztyńskiego i pienińskiego oraz Czerwonego Klasztoru, kościoła w Dębnie, dworów – Tetmajerów, w Zubrzycy Górnej, Uznańskich. Ten ostatni był nam najbliższy ze względu na to, że usytuowany był w Szaflarach. Rekonstrukcja była dokonana na podstawie istniejących i dostępnych informacji oraz domniemania jak mógł wyglądać zamek – warownia w Szaflarach. Prezentowane są także miniatury wielu innych zabytków. Tutaj historia nie jest podzielona na polską i słowacką – to wspólna opowieść ludzi Podtatrza o historii i kulturze tego regionu. Następnie udaliśmy się do dawnego zamku polskiego w Czorsztynie, który niestety nie przetrwał do naszych czasów w tak dobrym stanie jak zamek w Niedzicy. Ale i tu mogliśmy odczuć klimat zamierzchłych czasów.

W listopadzie 2019 roku uczniowie klasy VI z obu zaprzyjaźnionych szkół  uczestniczyli w spotkaniu z terapeutą uzależnień Panem Tadeuszem Waradzynem. Miejscem spotkania była SP w Skrzypnem. Miało ono na celu przybliżyć uczniom problemy związane z chorobą alkoholową. Pan Tadeusz Waradzyn, bazując na swoim własnym doświadczeniu, opowiedział dzieciom o zagrożeniach jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu od młodości, jak również do czego prowadzi nadmierne spożywanie alkoholu w każdym wieku. Uczniowie mieli możliwość i okazję zadawać pytania dotyczące tego tematu. To spotkanie jest pierwszym z cyklu zaplanowanych przez nas spotkań, które mają poruszać tematykę różnych uzależnień.

W tym samym miesiącu odbyły się  4  godzinne warsztaty z ceramiki. Szkoła  dysponuje  kołem garncarski wypożyczonym od Stowarzyszenia co pozwala nam poznać technikę wykonywania ręcznie naczyń glinianych. Kolejny zawód naszych dziadków i pradziadków mogliśmy przybliżyć naszym uczniom. Dzieci poznawały  etapy tworzenia naczyń glinianych ręcznie a następnie na kole garncarskim. Mimo trudności z wyrabianiem gliny zajęcia się bardzo podobały.

Wszystkie cele jakie sobie postawiliśmy zostały zrealizowane.

Nauczyciel prowadzący  Anna Królczyk


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑