Aktualnosci

Published on 24 sierpnia, 2020 | by Katarzyna

0

Wspomnienia z wakacji

WAKACJE 2020

W związku z trwającą w kraju epidemią koronawirusa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szaflarach, kierując się bezpieczeństwem dzieci, w bieżącym roku zrezygnowała z organizacji obozu profilaktyczno – wypoczynkowego. W jego miejsce, uwzględniając bieżącą sytuację w kraju zorganizowano trzy wycieczki z programem profilaktycznym, które w swoim planie zawierały mnóstwo atrakcji jak i samych treści wychowawczych. Doświadczona kadra zadbała zarówno o bezpieczeństwo uczestników jak i realizację bogatego programu.

Pierwsza wycieczka miała miejsce do Ojcowa, a konkretnie do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie Instytut Wspomagający Wychowanie „ARCHEZJA” przygotował wspaniałe warsztaty pn. „Archezja – osada w  pra-dziejach -podróż przez czas i przestrzeń Doliny Ojcowskiej, połączone ze zwiedzaniem średniowiecznego zamku, Jaskini Ciemnej oraz szlaków i ciekawostek Ojcowa. Przepiękne opowieści pań prowadzących połączone z głębokimi treściami na temat samych uzależnień, jak i zachowania się w konkretnej sytuacji dały do myślenia niejednemu uczestnikowi, a wszystko zostało zwieńczone ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami, i dobrą zabawą podczas strzelania z łuku.

Kolejna wycieczka miała miejsce w dniach 03.08.2020 do 04.08.2020 i odbyła się do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego. Zwiedzono tam przepiękne zabytki: zamek baranowski, muzeum bombki choinkowej, gdzie uczestnicy mogli sobie własnoręcznie pomalować bombki, Ucho Igielne”, sandomierski wąwóz lessowy, katedra sandomierska itp. Niestety nie udało się zobaczyć „Ojca Mateusza”, a nie ukrywano, że na to nasi uczestnicy najbardziej liczyli?

Trzecia wycieczka odbyła się w dniach 13.08.2020 do 14.08.2020 w urokliwe miejsce w Polsce, jakim niewątpliwie są Bieszczady. Podczas podróży uczestnicy mieli okazję przejechać malowniczą trasą wycieczkową „Pętlą Bieszczadzką”, przejechali przez Komańczę – miejsce internowania Prymasa Tysiąclecia, które niestety z uwagi na sytuację pandemii nie przyjmowało grup wycieczkowych, za to odwiedzono Pustelnię Św. Jana w Dukli, gdzie wszyscy bez wyjątku zaopatrzyli się w wodę ze źródełka. Dzieci przejechały się Bieszczadzką Kolejką, zwiedziły koronę Zapory Solińskiej (niestety tu również wirus pokrzyżował szyki, gdyż w planach było zwiedzenie jej od środka), popłynęły rejsem po Jeziorze Solińskim, odwiedziły żubry w ich zagrodzie w Mucznem. Uczestnicy mieli także okazję zobaczyć jak to ongiś ropę naftową wydobywano przy okazji zwiedzania Kopalni ropy naftowej w Bóbrce, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.

Poniżej relacja uczestników wycieczek:

„Dnia 27 lipca 2020 roku odbyła się nasza pierwsza wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego. Na początku naszej wycieczki przywitała nas nasza przewodniczka Pani Magda. Wyprawę̨ zaczęliśmy od zwiedzania ruin zamku. Tam dowiedzieliśmy się̨ wielu ciekawostek i szczegółów jak wyglądało życie dawnych ludzi. Następnie poszliśmy na pozostałości po dziedzińcu, gdzie pani opowiedziała nam kilka legend. Nieco później ruszyliśmy do jaskini ,,ciemnej”, tam zobaczyliśmy jak jaskinia zmienia się̨ pod względem lat. Na tarasie widokowym podziwialiśmy piękne widoki skał wapiennych. Pod koniec wycieczki ruszyliśmy na ognisko. Wycieczka zakończyła się̨ zjedzeniem pysznych kiełbasek i wypróbowaniem swoich umiejętności w strzelaniu z łuku.

W dniach 3-4.08.2020r. odbyła się̨ wycieczka do Sandomierza i okolic tego pięknego miasta. Wycieczkę̨ rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku w Baranowie Sandomierskim. Wrażenie robi jego wielkość i wyposażenie. Następnie wyruszyliśmy do muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Dowiedzieliśmy się jak powstaje taka bombka, ale również̇ nauczyliśmy się̨ ją robić. Pod wieczór zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Turysta”. Jest to nowy obiekt PTTK w Sandomierzu. Po zakwaterowaniu wybraliśmy się̨ na spacer po rynku i na punkt widokowy. W następnym dniu zaczęliśmy zwiedzanie z panią̨ przewodnik po Sandomierzu. Spacerowaliśmy po rynku, podziwiając zabytki i płosząc gołębie. Zobaczyliśmy zbrojownie i sale tortur. Mieliśmy okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i w pełni humoru przedstawił nam „wspaniałe” życie księżniczek i rycerzy, które w rzeczywistości nie było takie kolorowe, a w walce na śmierć i życie nie było czasu na zaczesywanie grzywki. Mogliśmy usłyszeć ciekawostki na temat rożnych rodzajów broni, zbroi, jak również̇ szczegółów mody średniowiecznej. Całe spotkanie było otoczone zgiełkiem śmiechu i zabawnej konwersacji. Widzieliśmy zamek i spacerowaliśmy po alejkach dyskutując o miejscach, w których został kręcony „Ojciec Mateusz”. Ten dzień́ pełen był wędrówek po wąwozach kazimierskich, górkach, a także spacerach po rynkach. Byliśmy również̇ w katedrze Narodzenia Najświętszej Marii Panny, później odwiedziliśmy kościół pw. Św. Józefa, w którym znajdowały się̨ zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny. Pojechaliśmy do parku Jurajskiego, w którym spotkaliśmy wiedźmy i prehistoryczne dinozaury. Wycieczka była bardzo ciekawa i znowu poznaliśmy kolejny piękny zakątek naszego kraju.

Dnia 13 sierpnia o godz. 6.00 rano wyjechaliśmy z wycieczką w Bieszczady. Po drodze zwiedziliśmy muzeum ropy naftowej w Bóbrce. Dużo się̨ dowiedzieliśmy na temat samej ropy, a także tego jak wyglądało dawniej życie. Następnie pojechaliśmy do Pustelni Św. Jana z Dukli, gdzie prawie każdy zaopatrzył się w jakieś pamiątki, odwiedziliśmy też zagrodę żubrów, mieliśmy okazję też zobaczyć́ małe żubrzątka, które niedawno przyszły na świat. Naszym przewodnikiem po Bieszczadach był pan Piotr, który razem z nami podziwiał widoki, a także w ciekawy sposób przybliżał nam historię zwiedzanych miejsc. Około godziny 19.00 wróciliśmy do Rudenki – miejsca, gdzie mieliśmy nocleg, gdzie nas przywitali bardzo mili gospodarze. Zjedliśmy obiado-kolację. Po posiłku podzieleni na grupy każdy poszedł do swojego pokoju, aby odpocząć́.

Następnego dnia 14 sierpnia pojechaliśmy nad Jeziorko Solińskie. Płynęliśmy statkiem, widoki były cudowne. Potem jechaliśmy Kolejką Bieszczadzką zwiedzając Bieszczady. Po zwiedzaniu pora wracać́ się̨ do domu. Pogoda się̨ troszkę̨ zepsuła w drugi dzień́, ale i tak wycieczka była udana.”

 

W wycieczkach uczestniczyło 20 uczniów, a opiekę nad nimi sprawowała niezawodna kadra w postaci Kierownik – Henryk Chrobak oraz Wychowawcy – Opiekunowie: Brygida Strzęp i Maria Niedośpiał. Na uwagę zasługuje także profesjonalna obsługa autokarowa w postaci Kierowców z Firmy GREG z Szaflar. Panowie zawsze uśmiechnięci, cierpliwi i profesjonalni stanowili uzupełnienie  naszej kadry.

 

Pełnomocnik Wójta ds. RPA

Katarzyna Sowa

 


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑