Aktualnosci no image

Published on 27 stycznia, 2017 | by Katarzyna

0

Działalność świetlicy przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach

 ŚWIETLICA PROFILAKTYCZNA – DZIAŁALNOŚĆ HARCERSKA 2016

W ZESPOLE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W SZAFLARACH

         W 2016 roku w świetlicy profilaktycznej odbywały się zajęcia o profilu plastycznym i wolontariatu. Wiele wykonanych przez uczniów prac zostało przekazanych podopiecznym fundacji im. A. Worwy.

         W marcu i kwietniu uczniowie w świetlicy profilaktycznej wykonali stroiki i palmy wielkanocne przyozdobione kwiatami z filcu, krepiny, tektury falistej.

         Tradycją stało się uczestnictwo w majowym Marszu Nadziei, gdzie dzieci i młodzież naszej szkoły demonstrują solidarność z ludźmi nieuleczalnie chorymi.

         We wrześniu podopieczni świetlicy zaangażowali się w kolejną akcję Pola Nadziei w naszej szkole. Przygotowali plakaty informacyjne oraz rozprowadzali cebulki żonkili.

         W grudniu, oprócz kartek bożonarodzeniowych dla chorych, dzieci wykonały stroiki, choinki, lampiony na kiermasz świąteczny. W radosnym gwarze powstawały prace z kasztanów, orzechów, sznurka twist- art, odlewy gipsowe, ozdoby świąteczne z sizalu, koralików, szyszek, kory, masy papierowej i solnej, bombki z szyszek, kaszy, cekinów, wstążek. Dochód został przekazany na doposażenie świetlicy w gry i materiały plastyczne.

         Zajęcia w świetlicy profilaktycznej pozwalają na kreatywne tworzenie, przy wykorzystaniu różnych technik i materiałów. Ponadto wyzwalają empatię i radość z dzielenia się z innymi. Dzieci uczą się produktywnego spędzania wolnego czasu, nabywają nowe umiejętności, współdziałają w grupie, wdrażane są do wzajemnego szacunku i satysfakcji z tworzenia. Ponadto poszerzają horyzonty, wskazując, by dostrzegać potrzeby innych ludzi, zwłaszcza chorych i niepełnosprawnych.

Zajęcia o charakterze harcerskim realizowane w ramach zeszłorocznego roku częściowo odbywały się przy współpracy ze Świetlicą profilaktyczną miedzy innymi: sprzedaż żonkili, przygotowanie szkolnego pola nadziei, akcja charytatywna, marsz nadziei, itp..

Trakcie całego roku przeprowadzono różnego rodzaju działanie kreujące wartości rodzinne, patriotyczne, zachęcające do pracy jako wolontariusz, Uczestniczyliśmy w uroczystościach państwowych, kościelnych przygotowując zajęcia lub krótkie działania artystyczne dla ogółu społeczności (1 maj – akcja z biało czerwonymi balonami dla wszystkich dzieci).

Nasze działania rozwijały kreatywność, oraz pomagały w nawiązywaniu prawidłowych relacji rówieśniczych np. wieczory filmowe, wycieczki, spotkanie z innymi środowiskami harcerskimi, etc.

 Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za środki przekazane na realizację powyższych działań.

 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑