Działalność świetlicy przy ZSPiG w Maruszynie Górnej
„Zajęcia teatralno-ruchowe w szkole i szkolnej świetlicy, jako sposób na nudę i rozwijanie zainteresowań dzieci”
Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego finansowanego ze środków GKRPA i Gminy Szaflary.
Projekt opracowany i realizowany był przez nauczycieli klas O-III /Lucynę Leśniak-Mazur, Tomasza Mazura, Małgorzatę Potyrę i Helenę Zapotoczną/ w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum od lutego do listopada 2016 r. Miał on na celu mądre i wartościowe zagospodarowanie czasu wolnego, przeciwdziałanie nudzie, patologii, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci, poprzez edukację oraz przez sztukę do kształtowania postawy twórczej w różnych dziedzinach życia, przygotowanie młodego człowieka do aktywnego udziału w kulturze jako świadomego odbiorcę i twórcę oraz zachęcenie do czytelnictwa i kontaktu ze słowem pisanym, poprzez udział w konkursach czytelniczych Baśnie Braci Grimm i akcji „Książki naszych marzeń”.
Realizacja projektu przebiegała w oparciu o trzy formy pracy:
-Teatr dziecięcy.
-Zespół taneczny ,
-Teatrzyk kukiełkowy.
Teatr dziecięcy.
Uczniowie tej grupy pracowali nad formami teatralnymi w których doskonalili swoje umiejętności i zdolności aktorskie i wokalne. Przygotowany został spektakl teatralny pt. „Wiedźminka”, który wystawiony został w Eliminacjach Powiatowych 31 Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży w Nowym Targu oraz z okazji Dnia Matki w szkole. Samodzielnie zostało wykonanych większość strojów i przebrań do przedstawienia oraz elementy scenografii, finansowane z funduszy przeznaczonych na realizację projektu z GKRPA i N. Uczniowie również pod kierunkiem opiekunów: Lucyny Leśniak-Mazur i Tomasz Mazura przygotowywali okolicznościowe występy na uroczystości szkolne.
Zespół taneczny pod kierunkiem pani Małgorzaty Potyry pracował nad ruchem przy muzyce w oparciu o układy choreograficzne. Program zespołu prezentowany był na Dniu Mamy i Taty – uroczystości szkolnej oraz innych uroczystościach okolicznościowych.
Teatrzyk kukiełkowy pod kierunkiem pani Heleny Zapotocznej przygotowywał przedstawienia dla Babci i Dziadka oraz dla Mamy i Taty z okazji Ich świąt. Oprócz tego najmłodsi z Oddziału Przedszkolnego pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali przedstawienie kukiełkowe, które zaprezentowali na szkolnych jasełkach.
Na podsumowanie całorocznej pracy w ramach projektu edukacyjnego opiekunowie grup wspólnie przygotowali finał podsumowania konkursu ze znajomości Baśni Braci Grimm. Uczniowie przez cały okres realizacji projektu czytali baśnie. Uroczyste podsumowanie projektu miało miejsce 24 listopada 2016 r. w tym dniu wszystkie dzieci z klas 0-III kolorowo-bajkowo ubrani zebrali się na korytarzu, gdzie z kolorowymi chorągiewkami w rękach kibicowali swojej kolorowej drużynie. Międzyklasowy turniej wiedzy o bajkach braci Grimm w specjalnie zmontowanej na ten dzień scenografii wykonanej z zakupionych materiałów ze środków finansowych Gminy Szaflary odbył się na korytarzu szkolnym. Różne konkurencje dostarczały wielu emocji i przeżyć nie tylko zawodnikom, ale i kibicom. Emocjom nie było końca. Trzygodzinny turniej zakończył się wręczeniem nagród dla zawodników, laureaci konkursu plastycznego na najładniejszą ilustrację do bajki wybranej przez klasę również odebrali swoje nagrody, oprócz tego wszyscy uczniowie otrzymali słodkie nagrody za całą pracę włożoną w poznawanie twórczości braci Grimm.
Kolejna edycja konkursu ze znajomości twórczości wybranego bajkopisarza już w przyszłym roku szkolnym.
Oprócz tego uroczyście powitaliśmy wiosnę przygotowując kolorowe Marzanny, przygotowaliśmy również bożonarodzeniowe kartki świąteczne dla pensjonariuszy Domu Opieki w Zaskalu, które przekazaliśmy na ręce Pani Dyrektor przed świętami.
Z funduszy przeznaczonych na realizację projektu edukacyjnego zakupiono również materiały do wykonania parawanów, które wykorzystane zostały do teatrzyku kukiełkowego i jako elementy dekoracji do scenografii, w przyszłości będą one stanowiły doskonały element komponowania dekoracji okolicznościowych. Parawany zostały wykonane przez p. Tomasza Mazura w ramach wolontariatu w czasie poza zajęciami obowiązkowymi i dodatkowymi.
Tomasz Mazur