Aktualnosci

Published on 18 stycznia, 2017 | by Katarzyna

0

Działalność świetlicy przy ZSPiG w Maruszynie Górnej

 „Zajęcia teatralno-ruchowe w szkole i szkolnej świetlicy, jako sposób na nudę i rozwijanie zainteresowań dzieci”

Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego finansowanego ze środków GKRPA i Gminy Szaflary.

Projekt opracowany  i realizowany był przez nauczycieli klas O-III /Lucynę Leśniak-Mazur, Tomasza Mazura, Małgorzatę Potyrę i Helenę  Zapotoczną/ w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum od lutego do listopada 2016 r. Miał on na celu mądre i wartościowe zagospodarowanie czasu wolnego, przeciwdziałanie nudzie, patologii, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci, poprzez edukację  oraz przez sztukę do kształtowania postawy twórczej w różnych dziedzinach życia, przygotowanie młodego człowieka do aktywnego udziału w kulturze jako świadomego odbiorcę i twórcę oraz zachęcenie do czytelnictwa i kontaktu ze słowem pisanym,  poprzez udział w konkursach czytelniczych  Baśnie Braci Grimm i akcji „Książki naszych marzeń”.

Realizacja projektu przebiegała w oparciu o trzy formy pracy:

-Teatr dziecięcy.

-Zespół taneczny ,

-Teatrzyk kukiełkowy.

Teatr dziecięcy.

Uczniowie tej grupy pracowali nad formami teatralnymi w których doskonalili swoje umiejętności i zdolności aktorskie i wokalne. Przygotowany został spektakl teatralny pt. „Wiedźminka”, który wystawiony został w Eliminacjach Powiatowych  31 Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży w Nowym Targu oraz z okazji Dnia Matki w szkole. Samodzielnie zostało wykonanych większość strojów i przebrań do przedstawienia oraz elementy scenografii, finansowane z funduszy przeznaczonych na realizację projektu z GKRPA i N. Uczniowie również pod kierunkiem opiekunów: Lucyny Leśniak-Mazur i Tomasz Mazura przygotowywali okolicznościowe występy na uroczystości szkolne.

Zespół taneczny pod kierunkiem pani Małgorzaty Potyry pracował nad ruchem przy muzyce  w oparciu o układy choreograficzne. Program zespołu prezentowany był na Dniu Mamy i Taty – uroczystości szkolnej oraz innych uroczystościach okolicznościowych.

Teatrzyk kukiełkowy pod kierunkiem pani Heleny Zapotocznej przygotowywał przedstawienia dla Babci i Dziadka oraz dla Mamy i Taty z okazji Ich świąt. Oprócz tego najmłodsi z Oddziału Przedszkolnego pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali przedstawienie  kukiełkowe, które zaprezentowali  na szkolnych jasełkach.

Na podsumowanie całorocznej pracy w ramach projektu edukacyjnego opiekunowie grup wspólnie przygotowali finał podsumowania konkursu ze znajomości Baśni Braci Grimm. Uczniowie przez cały okres realizacji projektu czytali baśnie. Uroczyste podsumowanie projektu miało miejsce 24  listopada 2016 r. w tym dniu wszystkie dzieci z klas 0-III kolorowo-bajkowo ubrani zebrali się na korytarzu, gdzie z kolorowymi chorągiewkami w rękach kibicowali swojej kolorowej drużynie. Międzyklasowy turniej wiedzy o bajkach braci Grimm w specjalnie zmontowanej na ten dzień scenografii wykonanej z zakupionych materiałów ze środków finansowych Gminy Szaflary odbył się na korytarzu szkolnym. Różne konkurencje dostarczały wielu emocji i przeżyć nie tylko zawodnikom, ale i kibicom. Emocjom nie było końca. Trzygodzinny turniej zakończył się wręczeniem nagród dla zawodników, laureaci konkursu plastycznego na najładniejszą ilustrację  do bajki wybranej przez klasę również odebrali swoje nagrody, oprócz tego wszyscy uczniowie otrzymali słodkie nagrody za całą pracę włożoną w poznawanie twórczości braci Grimm.

Kolejna edycja konkursu ze znajomości twórczości wybranego bajkopisarza już w przyszłym roku szkolnym.

Oprócz tego uroczyście powitaliśmy wiosnę przygotowując kolorowe Marzanny, przygotowaliśmy również bożonarodzeniowe  kartki świąteczne dla pensjonariuszy Domu Opieki w Zaskalu, które przekazaliśmy na ręce Pani Dyrektor przed świętami.

Z funduszy przeznaczonych na realizację projektu edukacyjnego zakupiono również materiały do wykonania parawanów, które wykorzystane zostały do teatrzyku kukiełkowego i jako elementy dekoracji do scenografii, w przyszłości będą one stanowiły doskonały element komponowania dekoracji okolicznościowych. Parawany zostały wykonane przez p. Tomasza Mazura w ramach wolontariatu w czasie poza zajęciami obowiązkowymi i dodatkowymi.

                                                                                                                                             Tomasz Mazur

DSC_0026 DSC_0031 DSC_0047 DSC_1506 DSC_1510 DSC_1514 DSC_1517 DSC_1520 DSC_1522 IMG_5311 IMG_5372 IMG_8797 IMG_8804 IMG_8808 IMG_8926 IMG_8928 IMG_8944 IMG_9036 IMG_9038 IMG_9039 IMG_9052

 

 

 

 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑