Działalność świetlicy socjoterapeutycznej w 2017 roku
Świetlica socjoterapeutyczna.
Świetlica socjoterapeutyczna w Szaflarach jest miejscem spotkań dla grupy 30 dzieci i młodzieży z terenu całej gminy.
Świetlica jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 15.00 do 18.00. Zorganizowana jest w taki sposób, by każdy kto przychodzi mógł z pomocą pedagogów lub pomocą rówieśników odrobić zadania domowe, przygotować się do sprawdzianów. Ponadto organizowane są zajęcia plastyczne, techniczne, gdzie każdy może odkryć w sobie małego artystę. Największą popularnością cieszy się jednak konkurs masterszef. Dzieci wzorując się na telewizyjnym show, gotują w grupach różne potrawy, które później zjadają ze smakiem. Uczą się w ten sposób nie tylko gotowania, ale przede wszystkim pracy w zespole oraz komunikacji między sobą.
W 2017 roku udało się zorganizować dwa wyjazdy dla podopiecznych świetlicy. Pierwszy z nich dla dzieci z młodszej grupy wiekowej odbył się w okresie wakacji do – Rabki – Zdrój – miasta uzdrowiskowego. Do głównych atrakcji wycieczki należało – Teatr Lalek „Rabcio”, gdzie dzieci obejrzały spektakl „Pchła szachrajka” oraz –park rozrywki „Rabkoland”. Czas spędzony na wszelakich dostępnych karuzelach, autkach, trampolinach itp. przyniósł najwięcej uśmiechu.
Dla starszej grupy wiekowej – młodzieży z gimnazjum, przygotowano wyjazd do Krakowa. Wśród niecodziennego zwiedzania udano się na Kazimierz, by poznać tą nieznaną przez młodych część miasta, ale i kultury z której się wywodzi – kultury Żydowskiej. Celem wyjazdu było, aby młodzi ludzie mogli kształtować swoją osobowość i tożsamość, ale w poszanowaniu odmienności innych kultur, tradycji i religii. Po spacerze kładką Bernatką, kolejnym punktem wycieczki był Wawel – czas na podróż do przeszłości i zwiedzanie komnat królewskich. W programie wycieczki znalazł się także park trampolin – miejsce rekreacji i aktywnego wypoczynku.
Tego typu wyjazdy pozwalają młodym ludziom nie tylko na spędzenie czasu poza domem, ale są świetną okazją do poszerzenia przez nich wiedzy, horyzontów myślowych i nabycia kompetencji społecznych w praktyce.
Funkcjonowanie świetlicy w 2017 roku było finansowane zarówno ze środków GKRPA jak i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szaflarach, który realizował projekt pod nazwą: „Pomoc dzieciom poprzez pracę w placówce wsparcia dziennego w postaci świetlicy socjoterapeutycznej” dofinansowany ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego.
Świetlica Socjoterapeutyczna w Szaflarach jest specjalistyczną placówką wsparcia dziennego, która rozpoczęła swoją działalność w dniu 22 marca 2017r. Siedziba Świetlicy mieści się w Punkcie Konsultacyjnym dla Osób Uzależnionych i Ofiar Przemocy w Rodzinie w Szaflarach przy ul. Kościelnej 1, czynną od poniedziałku do czwartku w godz. 15.00-18.00.
Wychowankami Świetlicy mogą być dzieci i młodzież w wieku od 6 do 14 roku życia.
Dzieci do świetlicy przyjmowane są:
a) na ich prośbę, za zgodą rodziców,
- na prośbę rodziców lub prawnych opiekunów,
- za zgodą rodziców na wniosek szkoły, poradni pedagogiczno – psychologicznej oraz zgłoszenia osób prywatnych lub fizycznych, które stwierdzają potrzebę udzielania pomocy dziecku w formach świadczonych przez Świetlicę,
- za zgodą rodziców na podstawie zgłoszenia pracownika socjalnego,
- na podstawie postanowienia sądu.
O przyjęciu do Świetlicy decyduje kierownik GOPS Szaflary w porozumieniu z Pełnomocnikiem Wójta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przyjęcie dziecka do Świetlicy odbywa się po podpisaniu Deklaracji zgody rodzica na uczestnictwo dziecka w zajęciach.
Zakres zajęć i świadczeń ustala socjoterapeuta w porozumieniu z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi), adekwatnie do jego potrzeb i możliwości Świetlicy.
Świetlica realizuje następujące zadania:
I. Funkcja opiekuńczo – wychowawcza
- Zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa
- Pomoc w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i osobistych
- Wyrabianie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych
- Poznanie zasad zachowania się w miejscach publicznych
- Nabranie szacunku dla pracy ludzkiej
- Nauka tolerancji wobec innych ludzi
- Wpajanie zasad higieny osobistej
II. Funkcja edukacyjna i poznawcza:
- Wprowadzanie zasad sprzyjających odrabianiu lekcji (cisza, skupienie, właściwe oświetlenie itd.)
- Pomoc w odrabianiu zadań domowych
- Pomoc w nauce – wyrównywanie szans edukacyjnych
- Rozwój indywidualnych zainteresowań
- Poznawanie kultury kraju i regionu (wychowanie patriotyczne)
III. Funkcja terapeutyczna
- Zapoznawanie dzieci z różnymi formami sztuki i jej znaczenia dla rozwoju człowieka
- Wyrażanie uczuć, doznań, cech osobowości w różnych formach oraz technikach artystycznych
- Rozwój wyobraźni twórczej i poznawanie technik plastycznych
- Wyrabianie umiejętności odbioru sztuki (sztuki plastyczne, muzyka)
- Rozwijanie zainteresowań plastycznych i muzycznych
- Wykorzystywanie prac plastycznych oraz muzyki do zajęć terapeutycznych
IV. Funkcja socjoterapeutyczna:
- Pomoc w przezwyciężaniu negatywnych emocji oraz niepowodzeń szkolnych i społecznych wynikających z czynników środowiskowych
- Pomoc w diagnozowaniu i analizowaniu relacji rówieśniczych oraz środowiskowych
- Identyfikowanie emocji własnych i sposobów przezwyciężania reakcji negatywnych
- Funkcjonowanie w grupie rówieśniczej i środowisku (identyfikacja potrzeb, współpraca, asertywność, określanie swoich mocnych stron, rozwiązywanie konfliktów)
- Poznawanie mechanizmów uzależnień oraz poznawanie zachowań wskazujących na uzależnienie osób bliskich
V. Promowanie zdrowego stylu życia
- Przekazywanie wiedzy o zdrowiu i zasadach higieny
- Propagowanie zasad racjonalnego odpoczynku
- Ochrona środowiska naturalnego i jej znaczenie dla wychowania oraz kształcenia
VI. Organizowanie imprez okolicznościowych.
Wychowankowie świetlicy maja zapewniony dowóz na zajęcia.
Podstawa prawna.
Działalność Świetlicy prowadzona jest w oparciu o Ustawę z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r. poz. 930 z późn. zm.) oraz Ustawę z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2016r. poz. 575 z późn. zm.).