Dzień Dziecka w SP w Bańskiej Wyżnej
13 czerwca 2025r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha w Bańskiej Wyżnej wzięli udział w wycieczce górskiej zdobywając szczyt Trzy Korony. Hasłem przewodnim wycieczki było „W sercu Pienin – misja Trzy Korony” Wycieczka została zrealizowana w ramach kampanii „No Promil – No Problem” Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Szaflarach.
Przed wejściem na szlak przewodnik tatrzański i jednocześnie dyrektor naszej szkoły p. Dorota Sztokfisz zapoznała nas z zasadami wędrowania po górskich szlakach oraz opowiedział nam o zagrożeniach jakie mogą na nas czyhać podczas górskich wędrówek.
Od początku warunki pogodowe były wspaniałe, mogliśmy liczyć na piękne widoki, jak i słońce przebijające się miedzy chmurami. Chociaż trasa była wymagająca wszyscy uczestnicy spisali się na medal i dzielnie wędrowali do celu. Podczas wspinaczki słuchaliśmy informacji, dotyczących historii miejsc, a także opowieści o przyrodzie będącej częścią krajobrazu Pienińskiego Parku Narodowego. Po dotarciu przez Wąwóz Szopczański do Przełęczy Szopka mieliśmy czas na dłuższy odpoczynek oraz zebranie sił na dalszą wędrówkę. Stąd do zdobycia Trzech Koron pozostało nam jeszcze 15 minutowe podejście. Kolejno weszliśmy na szczyt Trzy Korony przez taras widokowy. Po zregenerowaniu się udaliśmy się do autokaru. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do szkoły.
Wycieczka odbyła się dzięki dofinansowaniu w wysokości 700 zł dla klas 1-3 oraz 4-8, które otrzymaliśmy w ramach kampanii „No Promil- No Problem” Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na organizację imprezy promującej zdrowy tryb życia. Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe. Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom oraz uczestnikom za wspaniałą zabawę.
Autor: Renata Konopka