Aktualnosci

Published on 4 października, 2019 | by Katarzyna

0

Fantastyczne Możliwości w Maruszynie Górnej

Sprawozdanie z programu „ Fantastyczne możliwości”.

Rozpoczęcie realizacji programu „Fantastyczne możliwości” miało miejsce  w klasie 7 w Szkole Podstawowej w Maruszynie  Górnej semestrze drugim 2018/2019. Był to cykl 6 zajęć  na godzinach wychowawczych oraz spotkań z rodzicami ,  gdzie poruszane zostały kwestie profilaktyki i zapobiegania problemom związanym ze spożywaniem alkoholu we wczesnym okresie życia uczniów. Głównymi założeniami programu było:

  • opóźnić moment, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgają po alkohol;
  • zmniejszyć spożycie alkoholu wśród nastolatków, którzy już próbowali;
  • ograniczać skalę problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież;
  • zwrócenie uwagi na wpływy społeczne ( rodzina , grupa rówieśnicza) i środki masowego przekazu (reklamy), potrzeby okresu dojrzewania ( właściwe wybory , opieranie się presji otoczenia, powody i konsekwencje picia alkoholu);

Na samym początku realizacji programu było spotkanie z rodzicami  oraz uczniami w ramach ‘Wieczoru Fantastycznych Możliwości” by wtajemniczyć , uświadomić rodziców tym jakie są założenia i  organizacja programu , zwrócić uwagę na problem picia alkoholu i zagrożeń związanym z okresem dojrzewania, oraz wpływie postaw rodzicielskich  na dziecko .

Kolejnym krokiem było podzielenie klasy na cztery zespoły w których sami wybierali lidera grupy, którego zadaniem było prowadzenie dyskusji w grupie, prezentacja poglądów całej grupy, udzielanie wskazówek dotyczących zadań grupy, przygotowanie grupy do odgrywania scenek, ról. Następnie szkolenie liderów grup by skutecznie potrafili mobilizować swoją grupę w podanym temacie zajęć.  Dzieci pracowały w  czterech zespołach, gdzie każda grupa wczuwała się w rolę jednego z 4 bohaterów. Ja jako prowadząca starałam się aktywizować grupę wraz z liderami stosując metody aktywizujące tj. słuchanie nagrań ,odgrywanie scenek, ról, dyskusje w grupach integracja, sposoby porozumiewania lidera z grupą, wymiana poglądów. W ramach  sześciu spotkań realizowanego projektu uczniowie chętnie brali udział w każdym spotkaniu, gdzie mogli wyrazić swoje spostrzeżenia i opinie dotyczące problemu picia alkoholu. Zakończeniem  programu Fantastyczne Możliwości był „Wieczór Dobrej zabawy” –  gdzie zaproszeni byli również rodzice  w ramach wieczoru przeprowadziliśmy rozmowy na temat spędzania wolnego czasu, zainteresowań uczniów.

Klasa VII w ramach realizacji programu „Fantastyczne Możliwości” pojechała na  trzydniową zorganizowaną wycieczkę do Warszawy , gdzie również staraliśmy się przemycać informacje związane z  problemem spożywania alkoholu. Realizowałam także z chętnymi dziećmi z naszej szkoły program „Dzieciaki do Rakiet” gdzie w ramach projektu jako alternatywę spędzania czasu wolnego wybraliśmy się na trening tenisa stołowego do Nowego Targu  do Klubu Gorce , gdzie dzieci miały okazję zobaczyć jak wyglądają treningi w klubie oraz miały okazje sprawdzić swoje umiejętności grając z klubowiczami.

Maruszyna Górna 12.09 2019

Joanna Hajda- wychowawca kl.VII

 

 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑