Aktualnosci

Published on 12 grudnia, 2019 | by Katarzyna

0

Podsumowanie Kampanii No Promil No Problem w Gminie Szaflary

Podsumowanie Kampanii społecznej „No Promil – No Problem” w Gminie Szaflary

W dniu 28 listopada br. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szaflarach podsumowała działania realizowane w ramach Kampanii Społecznej „No Promil – No Problem” w 2019 roku. W Urzędzie Gminy Szaflary przygotowano tablicę tematyczną z informacjami o Kampanii, a w działania zaangażowało się sześć szkół z terenu gminy, tj.

  • Szkoła Podstawowa w Bańskiej Niżnej
  • Szkoła Podstawowa w Skrzypnem
  • Szkoła Podstawowa w Maruszynie Dolnej
  • Szkoła Podstawowa w Maruszynie Górnej
  • Szkoła Podstawowa w Zaskalu
  • Szkoła Podstawowa w Borze.
  • oraz Stowarzyszenie Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” Gmina Szaflary.

W Gminie Szaflary działania w ramach Kampanii były prowadzone zarówno w miesiącu czerwcu w związku z organizacjami imprez z okazji Dnia Dziecka, jak i w okresie od października do listopada.

W Szkole Podstawowej w Bańskiej Niżnej jak co roku w październiku i listopadzie dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie ze starszych klas z zaangażowaniem i kreatywnością realizowali zaplanowane działania kampanijne. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych między innymi na temat odpowiedzialności. Były warsztaty, lekcje wychowawcze, pogadanki, czytanie bajek. 31 października odbył się happening trzeźwości. Uczniowie niosąc plakaty i transparenty, wcześniej samodzielnie wykonane pod kierunkiem wychowawców przeszli ulicami miejscowości głośno skandując hasła kampanii. Większość uczniów podpisało Deklaracje Odpowiedzialnego Pasażera deklarując, że dołożą wszelkich starań, aby nie dopuścić nietrzeźwego kierowcę do prowadzenia pojazdu.

Dzieci chętnie wzięły udział w konkursach plastycznym i literackim oraz we wszystkich innych działaniach organizowanych w szkole.

http://gkrpa.szaflary.pl/no-promil-no-problem-w-sp-w-banskiej-niznej/

https://szaflary.pl/2019/11/12/happening-trzezwosci-w-banskiej-niznej/

Szkoła Podstawowa w Borze chociaż najmniejsza w naszej gminie równie ochoczo zaangażowała się w kampanię na rzecz trzeźwości na drogach, włączając w swe działania 7 nauczycieli, 3 rodziców oraz wszystkich uczniów.

W klasach 0-VIII odbyła się pogadanka na temat zagrożeń związanych z kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Trzecioklasiści rozdali „deklaracje świadomego pasażera”, pamiątkowe naklejki oraz balony. Ponadto została wykonana przez uczniów gazetka na dolnym korytarzu pod hasłem „NO PROMIL – NO PROBLEM” dla młodszych i starszych kolegów oraz rodziców, której głównym celem jest zmiana nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców, a dzięki temu ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem  środków psychoaktywnych za kierownicą.

14 listopada uczennice klasy III: Joanna Chrobak, Justyna Dąbrowska i Magdalena Knapczyk  Szkoły Podstawowej w Borze pod opieką szkolnego koordynatora do spraw profilaktyki  Wiolettą Luberda wraz z panią policjant z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu uczestniczyły w kontroli trzeźwości kierowców przejeżdżających przez miejscowość.  Wszyscy kierowcy zatrzymani do kontroli trzeźwości, po zbadaniu alkomatem otrzymali specjalnie przygotowane przez  szkołę odznaki „Kierowca na medal”  i materiały informacyjne przekazane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szaflarach.

https://szaflary.pl/2019/11/21/kampania-spoleczna-no-promil-no-problem/

https://szaflary.pl/2019/11/20/kierowca-na-medal-w-ramach-akcji-no-promil-no-problem/

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-borze/

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-np-np-w-borze-ciag-dalszy/

http://www.szkolabor.org/2019_2020/nopromil2/nopromil.html

 Kolejną szkołą, która przystąpiła do Kampanii była SP w Zaskalu. Społeczność szkolna wraz z wychowawcami wzięła udział w kampanii której celem było zwrócenie uwagi pasażerów oraz utrwalenie postaw gotowości do powstrzymania pijanego kierowcy. Uczniowie oglądali prezentacje multimedialne, malowali plakat, dyskutowali, gdzie szukać pomocy w tej trudnej sytuacji. Wychowawcy przypomnieli, że także podczas tegorocznej akcji „Znicz” policjanci zatrzymali wielu nietrzeźwych kierowców. Kampania przeprowadzona w szkole ma uświadomić jakie konsekwencje prawne czekają nietrzeźwego kierowcę oraz jaka jest sytuacja poszkodowanego często okaleczonego do końca życia. Podkreślano także rolę psychologa, który może pomóc przetrwać żałobę po nagłej utracie bliskich. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że autem musi kierować osoba trzeźwa.

https://szaflary.pl/2019/11/06/zaskalanie-biora-udzial-w-kampanii-spolecznej-no-promil-no-problem/

http://www.zspigzaskale.szkolnastrona.pl/art,837,no-promil-no-problem

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-zaskalu/

Szkoła Podstawowa w Maruszynie Górnej równie aktywnie przystąpiła do Kampanii angażując do niej nauczycieli oraz wszystkich uczniów.

Korzystając ze znakomitej jesiennej pogody uczniowie przemaszerowali w ulicami Maruszyny w wesołym korowodzie z hasłami kampanii. Jednocześnie utalentowani uczniowie przygotowali dyplomy uznania dla „Nopromilowych kierowców”, które ozdobili indywidualnymi rysunkami i hasłami. Odbyła się również akcja informacyjna gazetkowo-banerowa na temat szkodliwości nadużywania alkoholu oraz przepisów prawnych dotyczących kierowców. Nopromilowy konkurs „nopromilowej” wiedzy ze słodkimi nagrodami cieszył się dużym zainteresowaniem i odbył się dwukrotnie na początku akcji szkolnej i na jej zakończenie.

https://szaflary.pl/2019/11/22/akcja-no-promil-no-problem-w-sp-maruszyna-gorna/

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-maruszynie-gornej/

W Szkole Podstawowej w Maruszynie Dolnej bezpośrednio w kampanię zaangażowało się 6 nauczycieli, którzy włączyli w działania społeczność szkolną. W Szkole realizowano Kampanię poprzez udział uczniów w zabawach o tematyce bezpromilowej, uczniowie wysłuchali też wykładu wygłoszonego przez Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, następnie część uczniów wzięła udział w kontroli trzeźwości kierowców, która została przeprowadzona wraz z funkcjonariuszką Policji.

http://gkrpa.szaflary.pl/no-promil-no-problem-w-maruszynie-dolnej/

Kolejną szkołą aktywnie włączającą się w Kampanię była Szkoła Podstawowa w Skrzypnem, w której akcja uświadamiająca druzgocące skutki spożywania alkoholu przebiegała trzyetapowo. Działania zostały skierowane do rodziców, najmłodszych i najstarszych uczniów. Odbyło się spotkanie z rodzicami na którym został wyświetlony film uświadamiający ile smutku w życiu rodziny może wprowadzić alkohol.

W dniu 21.11 odbyła się zabawa dla najmłodszych podczas której starsi uczniowie edukowali dzieci o zakazie prowadzenia samochodów przez osoby pod wpływek używek. Uczniowie klas 1-3 poznali symbol promila i testowali jazdę zabawkowym samochodzikiem w okularach zniekształcających rzeczywistość i powodujących zaburzenie równowagi. Wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że alkohol negatywnie wpływa na życie. Chętne osoby mogły rozwiązać zagadki i otrzymywać baloniki oraz cukierki. W akcję zaangażowani byli bezpośrednio uczniowie, nauczyciele oraz wolontariusz, a pośrednio również rodzice.

https://szaflary.pl/2019/11/25/kampania-no-promil-no-problem-w-szkole-podstawowej-w-skrzypem/

https://skrzypne.szkolnastrona.pl/art,976,kampania-no-promil-no-problem

W bieżącym roku do realizacji celów Kampanii włączyło się przy okazji Festynu Rodzinnego Stowarzyszenie Związek Dużych Rodzin Trzy Plus Gmina Szaflary, które  organizując festyn poparły ideę imprezy bezalkoholowej udowadniając, że można się wspaniale bawić bez „procentów”. W organizowanych konkursach chętnie brało udział wiele rodzin, również podczas konkursów z wykorzystaniem alkogogli wszyscy mogli się przekonać jak niebezpieczne jest prowadzenie pojazdów po wypiciu alkoholu.

http://gkrpa.szaflary.pl/v-festyn-rodzinny-w-zaskalu/

http://24tp.pl/n/58877

 Wszystkie działania podejmowane przez uczniów z naszych szkół jak i dzieci podczas festynów zasługiwały na pochwałę i nagrody, a opiekunom należą się serdeczne podziękowania za tak szybkie i sprawne przygotowanie i przeprowadzenie akcji.

Pełnomocnik Wójta ds. RPA

Katarzyna Sowa


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑