Podsumowanie Konkursu Profilaktycznego z Pierwszej Pomocy pn. „Jestem gotów do pomocy”
„JESTEM GOTÓW DO POMOCY!” – 17.06.2026 r.
Jak co roku o tej porze, także i obecnie, 17 czerwca br. zjechali się najlepsi młodzi ratownicy ze szkół podstawowych Gminy Szaflary, by potwierdzić wysokie umiejętności w zakresie pierwszej pomocy. Ponieważ tym razem obchodzono mały jubileusz przyjechały również reprezentacje szkół podstawowych spoza gminy – te które nie obawiały się konkurencji, by skorzystać z zaproszenia organizatorów.
A działo się, jak zawsze, oj działo! Bo też i Komitet Organizacyjny Zawodów, zarówno ci młodzi, jak
i inni – młodzi duchem, pracował usilnie od kilku miesięcy, by jak najbardziej urealnić niebezpieczne zdarzenia, z którymi każdy z nas może zetknąć się na co dzień. Pracował efektywnie wraz ze swymi sprzymierzeńcami z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach, Instytutu Medycznego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzypnem.
Ale jednak warto podkreślić, że praca ta nie byłaby tak efektywna, gdyby nie grono wypróbowanych
w naszych bojach Przyjaciół i Sponsorów, którzy swą hojnością fundują rokrocznie atrakcyjne nagrody. Są to Gminne Centrum Promocji, Kultury i Turystyki w Szaflarach, Gminna Komisja Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Szaflarach, „Termy Szaflary” oraz Termy „Gorący Potok”. Do grona naszych przyjaciół i sponsorów dołączył także Pan Sławomir Waras i jego zakład WS Reklama z Zaskala. Serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych!
Ale do rzeczy; zatem – po teście teoretycznym, każdy (kolejno) z 11 trzyosobowych zespołów przystąpił do działania praktycznego w zakresie udzielania pomocy w sytuacjach różnych zagrożeń życia i zdrowia. A więc i rzeczony niewybuch, i wypadek rowerowo – samochodowy, i zatrucie, pomoc nieprzytomnemu, pomoc nieoddychającemu i wiele, wiele różnych niebezpiecznych zdarzeń. A trzeba stwierdzić, jak przyznają świadkowie zdarzeń – kibicująca młodzież i zaproszeni goście, że wszystko to przy emocjonujących wrażeniach wizualno – akustycznych: dym, wybuchy, race, dużo, dużo krwi.
Jak podkreśla super – profesjonalna Komisja Sędziowska pracująca pod przewodnictwem Kacpra Gromali – ratownicy i pielęgniarki zawodowo realizujący swoją pasję: Anna Bryjak, Justyna Długopolska, Kamil Dzierżęga, Antoni Ogórek i Paweł Zych, młodzi adepci wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami w sytuacjach niezwykle trudnych i wymagających błyskawicznego działania. Zawodnicy, a trzeba przypomnieć, że są to uczniowie w wieku 12 – 15 lat, zaprezentowali postawy godne naśladowania w sytuacjach kryzysowych ratowania zdrowia i życia, pomocy bliźnim
Toteż, jak zawsze od dziesięciu już lat, Komisja Sędziowska miała niezwykle twardy orzech do zgryzienia, by sprawiedliwie ocenić zmagania uczestników. Pomimo zastosowania dokładnych algorytmów, procedur, kluczy i osiągnięć informatycznych, tak wysoki był poziom osiągniętych wyników, że niezwykle trudno było uszeregować listę zwycięzców. Różnice punktowe, to dosłownie 0,5 punktu, a przypadku pierwszych miejsc, to dokładnie ten sam wynik punktowy, który zmusił komisję do zhierarchizowania ważności poszczególnych czynności ratowniczych. A zatem przybliżymy pełną listę uczestników, gdyż wszyscy wykazali się dokładnie takim samym poziomem wiedzy, wyszkolenia i, co niezwykle istotne, harmonijnego współdziałania w zespole.
Oto lista zwycięzców X Zawodów Pierwszej Pomocy „Jestem gotów do pomocy!”
– I miejsce: reprezentacja Szkoły Podstawowej w Maruszynie Dolnej (81,5pkt.);
– II miejsce: -„- Szkoły Podstawowej w Skrzypnem (81,5 pkt.);
– III miejsce: -„- Szkoły Podstawowej w Maruszynie Górnej (81 pkt.);
– IV miejsce: repr. Szkolnego Koła PCK przy Publ. SP SPSK w Czerwiennem (80,5 pkt.);
– V miejsce: reprezentacja Szkoły Podstawowej w Szaflarach (79,5 pkt.);
– reprezentacja Szkoły Podstawowej w Zaskalu (79 pkt.);
– -„- ZHP Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Maruszynie (77,5 pkt.);
– -„- Szkoły Podstawowej w Bańskiej Niznej (76 pkt.);
– -„- Szkoły Podstawowej w Bańskiej Wyżnej (74,5 pkt.);
– -„- Szkoły Podstawowej nr 1 w Cichem (74 pkt.);
– -„- Kat. Szk. Podst. SPSK z Oddz. Integr. w Czerwiennem (67 pkt.).
W imieniu Komitetu Organizacyjnego raz jeszcze Wspaniałym Laureatom składam serdeczne gratulacje i wyrazy szczerego podziwu, a Państwu Opiekunom przygotowującym te zacne składy przekazuję najwyższe wyrazy uznania i podziękowania za trud pedagogicznego wysiłku. To naprawdę napawa wielką dumą i daje nadzieję.
Jeśli o nadziejach mowa. Dziesiąte już zawody to mały jubileusz, mały jubileusz, ale czy naprawdę takie nikłe dokonania? W dzisiejszym zmaterializowanym, aż do bólu społeczeństwie, wręcz niesamowitym jest, że u nas – na wyciągnięcie ręki są młodzi ludzie, często anonimowi, którym się chce. Ludzie, którzy własny czas poświęcają, aby pomagać innym. Ci młodzi, ratownicy, pielęgniarki, nauczyciele z pasją przygotowują jeszcze młodszych, by w sposób rzetelny i fachowy nieśli pomoc – wtedy, gdy potrzeba.
Warto może choć wspomnieć, że nasze zawody organizowane są od wielu lat. Pomysł zrodził się
w głowach ówczesnego składu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Szaflarach pod przewodnictwem Katarzyny Sowy. Te pierwsze były prowadzone przez młodych ludzi, którzy w kilku edycjach byli reprezentantami szkół średnich w zawodach Powiatu Nowotarskiego, a w zawodach gminnych, jako absolwenci nowotarskiego II LO, wystąpili w nowej swej roli jako sędziowie. Te obecne, gminne – na podobnej metodycznej i edukacyjnej zasadzie, są dziełem młodzieży, która była laureatami zawodów gminnych. Bo takie przyjęto założenie, żeby komisję sędziowską stanowili młodzi ludzie, którzy sami to przeżyli. Zresztą – dla dopełnienia rzetelności informacji – w ciągu tych wielu lat spośród tych, którzy “połknęli tego bakcyla” pomocy humanitarnej, doczekaliśmy się wielu zastępów ratowników “zawodowych” ZRM w Nowym Targu, Zakopanem i Suchej Beskidzkiej. A i szeregi strażaków – ratowników też zasilili nasi zawodnicy, którzy doszli nawet do funkcji prezesów, naczelników i zastępców w lokalnych strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej. Ci najlepsi i najbardziej oddani idei braterskiej pomocy stanowią trzon naszego zespołu organizacyjnego i komisji sędziowskiej. Dziś pragnę im z całego serca podziękować. Oni to mają świadomość, że słowami tego nie potrafię wyrazić, ale doskonale wiedzą i najzwyczajniej czują to nasze humanitarne współodczuwanie, które ktoś nazwał empatią.
Jak to dobrze, że ta bezinteresowna działalność edukacyjna i wychowawcza, że ten humanitarny zapał niesienia pomocy trafił na podatny grunt i wsparcie samorządu Gminy Szaflary. Że ta inicjatywa ówczesnej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych znajduje poparcie, nie tylko werbalne, ale i finansowe, choćby w ufundowaniu – corocznym – bardzo atrakcyjnych nagród dla dobrze zapowiadających się kolejnych zastępów ratowniczych. I wielka szkoda, że kolejny, „wyższy szczebel” samorządu, pomimo deklaracji werbalnych, nie zechciał nas wesprzeć (przecież te jubileuszowe zawody miały charakter międzygminny). A może po prostu źle trafiliśmy w rozmowach przygotowawczych, może nie trafiliśmy na samorządowca, odczuwającego potrzeby swego środowiska tylko na urzędnika? Czas pokaże. Jak to dziś napisał w swoim poście Protektor naszych zawodów, który zaszczycił nas swoim Patronatem Honorowym – Wojewoda Małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar: „Samo się nie zrobi. Możesz robotę zrobić, albo gadać, że ją zrobisz… Jedni robią, inni gadają. Najważniejsze, to ich odróżnić…”
Spotkaliśmy się po zawodach w gronie organizatorów na krótkim podsumowaniu. Bez gadulstwa, bez wielkich słów. Uznaliśmy, że tę robotę trza dalej robić – z poparciem i wsparciem, czy bez, choćby w ramach NGO.
JESTEŚMY GOTOWI DO POMOCY!
Koordynator zawodów
Henryk Chrobak






































































