Aktualnosci

Published on 27 grudnia, 2017 | by Katarzyna

0

Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym w Bańskiej Niżnej

Sprawozdanie z przeprowadzonych zajęć w ramach projektu „Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym” w Bańskiej Niżnej.

          Program „Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym” realizowany jest w VI klasie Szkoły Podstawowej w Bańskiej Niżnej w wymiarze  1 godziny tygodniowo. W ramach zajęć uczniowie poznali dzieje wsi Bańska Niżna na tle historii regionu. Tematykę poświęconą atrakcyjności Podhala oraz zróżnicowaniu krajobrazu uczniowie poznawali na przykładzie parków narodowych  położonych w pobliżu Bańskiej Niżnej.  Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z rozwojem rzemiosła na terenie wsi na przykładzie kuźni, której eksponaty znajdują się w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu. Podczas zajęć poruszona została problematyka uczestnictwa naszego regionu w strukturach Unii Europejskiej na przykładzie Euroregionu „ Tatry”. W ramach profilaktyki uzależnień starałem się przybliżyć zagrożenia, które wiążą się z uzależnieniami od alkoholu, nikotyny czy też od narkotyków. Poprzez odgrywane scenki uczniowie uczyli się zasady asertywności w odniesieniu do wyżej wspomnianych zagrożeń.

Lekcje regionalizmu pozwalają młodzieży poznać swoją „małą ojczyznę”, pokazują jak aktywnie spędzić czas w najbliższej okolicy, rozbudzają ciekawość, lokalny patriotyzm, zaangażowanie w życie lokalnej społeczności – a przez to z pewnością spełniają istotną rolę w profilaktyce uzależnień.

Marcin Bryniarski

 

 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑