Aktualnosci

Published on 20 grudnia, 2021 | by Katarzyna

0

Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym w SP w Maruszynie Dolnej

Sprawozdanie z wykonanych działań w ramach realizacji zajęć

„Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym”

w roku 2021”

Zajęcia prowadzone były w klasie VI SP w Maruszynie Dolnej. Odbywały się w formie zajęć zblokowanych. Nauczyciel prowadzący opracował treści do zrealizowania związane z tematyką regionalną i profilaktyczną. Od stycznia do czerwca 2021r. zrealizowano 12 godzin zajęć, a od września  do grudnia 24 h r. Razem w roku 2021 zrealizowano 36 h.

W okresie od stycznia do czerwca uczniowie poznawali  między innymi sztukę skalnego Podhala min.: muzykę skalnego Podhala (oglądanie filmu o podhalańskich instrumentach pasterskich), przedstawienie i omówienie artystów malujących na szkle. O żywotności tej dyscypliny szczególnie na Podhalu świadczy statystyka – dziś w tym regionie jest parokrotnie więcej malujących niż w ubiegłym stuleciu. Uczniowie wykonali również prace plastyczne na temat wyglądu strojów góralskich męskich i żeńskich i omówiono podstawowe sprzęty góralskie wykorzystywane w gospodarstwach domowych na przestrzeni ostatnich 100 lat. Podjęliśmy się analizy znanych wierszy poetów z Podhala. Kolejnym tematem były wyroby z ceramiki. Uczniowie wykonywali baranki z gliny jako dekoracje na Święta Wielkiej Nocy.

W nowym roku szkolnym 2021/2022 na pierwszych zajęciach wprowadzających – nauczyciel wraz z uczniami uzgodnił plan działań na cały rok szkolny. Klasa VI w ramach edukacji regionalnej była 11 września na wycieczce na Skałce Rogoźnickiej. Dzieci poznawały budowę geologiczną Pienińskiego Pasa Skałkowego poszukując skałek z odciskami muszlowców z okresu późnej kredy i trzeciorzędu. Jednak łatwiej było znaleźć grzyby w lesie jak odciski w kamieniachJ. Udało się też znaleźć super zaciszne miejsce nad potokiem Rogoźniczańskim, gdzie rozpalono ognisko i zjedzono śniadanie. Droga powrotna stanowiła wyzwanie. Był to survivalowy powrót przez las i potok. Wycieczka do Zakopanego to było  kolejne zadanie realizowanego planu z edukacji regionalnej w klasie VI. Wycieczka odbyła się w sobotę 2 października 2021r. Na początku zwiedzono ekspozycję  Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ta pięknie zrobiona wystawa multimedialna przybliżyła wszystkim uczestnikom wycieczki faunę i florę Tatrzańskiego Parku jak i budowę geologiczną oraz zagrożenia jakie niesie za sobą nieodpowiedzialna turystyka. Następnym punktem programu była podróż kolejką po mieście i zapoznanie się z miejscami ważnymi i ciekawymi. Na piechotę byłoby znacznie trudniej, więc skorzystano z udogodnienia, żeby więcej zobaczyć. Kolejnym punktem była wizyta i poznanie historii kościółka i cmentarza na Pękowym Brzyzku. Ostatnim elementem wycieczki był obfity posiłek. Uczniowie klasy VI w ramach zajęć wykonywali też prace plastyczne na etap szkolny konkursu plastycznego w ramach kampanii NO PROMIL NO PROBLEM pod hasłem „ Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty”. Jeden blok zajęć przeznaczono na zapoznanie się i czytanie kilku bajek terapeutycznych. Tematyka była różnicowana od przyjaźni przez radzenie sobie z problemami, agresją w grupie rówieśniczej do radzenia sobie z lękiem i lekcji dobrych manier. Kolejne zajęcia poświęcone były wykonaniu kartek świątecznych na Boże Narodzenie. Uczniowie wykonali piękne kartki świąteczne z motywami góralskimi, wykonali też foldery pod hasłem „Atrybuty mojej miejscowości”.  Uczniowie mieli za zadanie znaleźć i przedstawić plastycznie cechy wyróżniające wieś Maruszyna i stanowiące atrakcję przyciągającą uwagę.

Nauczyciel prowadzący:  Anna Królczyk


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑