Aktualnosci

Published on 20 grudnia, 2022 | by Katarzyna

0

Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym w SP w Maruszynie Dolnej

Sprawozdanie z wykonanych działań w ramach realizacji zajęć „ Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym”

w roku 2022 w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Maruszynie Dolnej

Zajęcia prowadzone były w klasie VI Szkoły Podstawowej w Maruszynie Dolnej, odbywały się w formie zajęć zblokowanych – wycieczki oraz regularnych cotygodniowych spotkań. Nauczyciel prowadzący opracował treści do zrealizowania związane z tematyką regionalną i profilaktyczną. Od stycznia do grudnia 2022r zrealizowano łącznie 40 godzin zajęć.

W pierwszym semestrze uczniowie odbyli spotkanie na którym tworzyli plan pracy na kolejny rok. Tematyka wynikająca z planu pracy zawierała między innymi: wykonanie słowniczków gwarowych, pisania gwara wierszy dwuzwrotkowych, tworzenia legendy wsi Maruszyna na podstawie różnych źródeł czy prezentowania i omawiania strojów ludowych i sprzętów gospodarstwa domowego. Dzieci tworzyły albumy rodzinne przedstawiające najważniejsze wydarzenia w ich życiu w formie fotograficznej i reportażu. Uczniowie wykonywali również prezentacje multimedialne mające na celu przybliżenie znajomości fauny i flory Podtatrza. Analizując najbliższe środowisko zostały wykonane foldery przedstawiające atrybuty wsi Maruszyna. Realizując zagadnienia związane z profilaktyką uczniowie wykonali plakaty na temat zagrożeń cywilizacyjnych oraz prezentacje o zagrożeniach zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży wynikających ze złego odżywiania się i zbyt małej aktywności fizycznej.

Uczniowie w czerwcu 2022 roku odbyli wyprawę na Turbacz. Towarzyszyli nam również rodzice. W trakcie podejścia trochę padało, ale brnęliśmy pod górę wytrwale. W schronisku była ciepła herbata i posiłek. Niestety nawet na szczycie przy schronisku mgła i „kapuśniaczek” nie pozwoliły nam w pełni podziwiać panoramy Gorców. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wycieczkę można uznać za udaną.

30 października 2022 roku  z uczniami klas starszych  udaliśmy się do Pienińskiego Parku Narodowego. Udało się zrealizować ambitne plany „wdrapania się” na Trzy Korony. Było ciężko jednak daliśmy radę. Wyjście na platformę widokową na Okrąglicy– 982 m., dla niektórych było nie lada wyzwaniem. Wędrówka z Krościenka do Sromowiec Niżnych trwała 6 godzin, ale było warto! Pogoda jak na zamówienie. Widoki były wspaniałe a nasz prywatny przewodnik Pan Królczyk opowiadał ciekawostki historyczne i przybliżył nam wiedzę na temat fauny i flory Pienin. W Sromowcach zjedliśmy syty posiłek, a następnie udaliśmy się na stronę Słowacką do Czerwonego Klasztoru. W dość szybkim tempie zwiedziliśmy zakamarki tego dużego kompleksu z 1330 roku. Zespół klasztorny został z powodzeniem odrestaurowany w latach 1956 – 1966.  Dziś w Czerwonym Klasztorze mieści się m.in. dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego.

Wszystkie cele jakie sobie postawiliśmy zostały zrealizowane.

Nauczyciel prowadzący  Anna Królczyk


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑