Aktualnosci

Published on 23 grudnia, 2020 | by Katarzyna

0

Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym w SP w Szaflarach

Na przestrzeni roku 2020 prowadziłam zajęcia malarstwa na szkle w Szkole Podstawowej w Szaflarach. Niestety ze względu na pandemię nie udało mi  się zrealizować programu w całości.

Zajęcia odbywały się w soboty, dzieci chętnie i z zapałem brały udział w tych spotkaniach. Na początku poznawały technikę malowania na szkle, która zaczyna się od szkicu na papierze, gotowy rysunek podkłada się pod szybkę (szkło), obrysowuje się kontury narysowanych elementów, następnie wprowadza się kolor farbami plakatowymi, a na końcu maluje się tło.

Dzieci mogły korzystać z gotowych szkiców przygotowanych przeze mnie, ale zachęcałam ich do samodzielnego rysowania. Kiedy poznały już podstawowe zasady malowania na szkle zaczęły powstawać różne ciekawe obrazki przedstawiające postacie z bajek, komiksów i gier komputerowych. Ale klasyczne malarstwo na szkle ma swoje zasady. Najczęściej nawiązuje do postaci świętych czy scen rodzajowych z naszego regionu.

Kolejne zajęcia były już na „zadany temat”. Malowaliśmy anioły i kapliczki podhalańskie. Była dowolność w poszukiwaniu motywów. Dzieci korzystały z internetu i książek. Rezultat tych poszukiwań był naprawdę ciekawy. Powstały obrazki świadczące o dużej wrażliwości kolorystycznej i kompozycyjnej.

Niestety pandemia pokrzyżowała nam plany i nie udało się zorganizować końcowego wernisażu prac wszystkich dzieci.

W sumie przeprowadziłam zajęcia w wymiarze 30 godzin z przyjemnością dzieląc się swoją wiedzą w malowaniu na szkle.. Podhale to bardzo ciekawy i bogaty region. Architektura, rzeźba, malarstwo, muzyka, zwyczaje i stroje są żywe do dzisiaj. Te wartości warto przekazywać dzieciom i młodzieży. Mam nadzieję, że chociaż w maleńkim stopniu udało mi się ten przekaz zaszczepić w ich sercach.

Zajęcia pozalekcyjne motywują dzieci do aktywnego działania i pozwalają poznać inne, bezpieczne sposoby spędzania wolnego czasu, aby odciągnąć ich od używek i negatywnych zachowań.

Bożena Mickiewicz


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑