Aktualnosci

Published on 13 grudnia, 2016 | by Katarzyna

0

Profilaktyka uzaleznień w wychowaniu regionalnym w Szaflarach.

Sprawozdanie z realizacji programu Wiedza o regionie realizowanego w ramach zajęć „Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym” w ZSPiG w Szaflarach.

Program WOR w naszej szkole realizowany jest według programu autorskiego „ Nasza mała ojczyzna” w klasach VI szkoły podstawowej – 1 godzina tygodniowo. Program realizowany jest w ciągu roku szkolnego.

Głównym jego hasłem jest „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”. Obejmuje on wiedzę o warunkach przyrodniczych, geograficznych, losach historycznych i dorobku kulturalnym Podhala ze szczególnym uwzględnieniem informacji o Szaflarach. Zwraca on też uwagę na przyległe regiony – Orawę i Spisz.

Na lekcjach regionalizmu uczniowie poszerzają wiedzę na temat własnego regionu, a szczególnie Szaflar. Poznają piękno naszej miejscowości, ale także zauważają problemy. Uczą się poszanowania dziedzictwa kulturowego, tradycji i ludzi z nim związanych. Lekcje motywują uczniów do aktywnego działania i pozwalają poznać inne, bezpieczne sposoby spędzania wolnego czasu, aby odciągnąć ich od używek.

Realizując te zadania uczniowie dokładniej zapoznali się z postacią patrona szkoły Augustyna Suskiego, wykonując  prace w zespołach. Natomiast indywidualnie opracowywali drzewa genealogiczne, poznając w ten sposób dzieje swoich rodzin. Bardzo ważną pracą zespołową było wykonanie albumów o Szaflarach. Realizując ten projekt, wcześniej poznali położenie geograficzne, warunki przyrodnicze, historię Szaflar i okolic. Po wykonaniu albumów uczniowie prezentowali je przed kolegami. W czasie Konkursu Recytatorskiego im. Augustyna Suskiego  „Strofy o Ojczyźnie” organizowanego w naszej szkole wystawę tych albumów oglądali uczestnicy konkursu i zaproszeni goście. Poznając dorobek kulturalny górali uczniowie szukają zabytków w naszej miejscowości, twórców kultury, poznając i dzieła artystyczne czy literackie. Na lekcjach prezentują także swoje umiejętności związane ze śpiewem, tańcem czy grą na instrumentach. Przypominają i poznają zwyczaje i obrzędy świąteczne. Omawiają także rolę i znaczenie Związku Podhalan. Podsumowując ten dział została przeprowadzona lekcja pod hasłem- „ Jak nie odżywki, to co?” Uczniowie wymieniali różne , poznane wcześniej sposoby spędzania wolnego czasu. Dowiedzieli się też jak można pomóc uzależnionym.  Chcąc poznać aktualny stan środowiska naturalnego uczniowie wybrali się na wycieczkę po Szaflarach.  W ciągu roku szkolnego uczniowie uczestniczyli w 2 wycieczkach autokarowych: – jesienią po Orawie i Podhalu, a na wiosnę po Spiszu i Podhalu. W ten sposób  mogli porównać kulturę oraz warunki życia Podhala,  Spisza i Orawy.

Podsumowując- lekcje regionalizmu nie tylko pozwalają uczniom poznać dokładniej swoją miejscowość, ale pokazują alternatywę do złych zachowań i zagrożeń  młodego człowieka.

Halina Hanula

%e2%94%bcuopuszna-gr%e2%94%9c%e2%94%82b-ks-prof-tischnera chocho%e2%94%bce%e2%94%9c%e2%94%82w czorsztyn harenda korona-zapory-niedzica muzeum-kasprowicza-na-harendzie niedzica-1 niedzica park-miniatur-w-niedzicy praca-w-grupach-1 praca-w-grupach-2 praca-w-grupach prezentacja-albumu-o-szaflarach-1 prezentacja-albumu-o-szaflarach-2 prezentacja-albumu-o-szaflarach-3 prezentacja-albumu-o-szaflarach-4 prezentacja-albumu-o-szaflarach trybsz wycieczka-po-szaflarach zubrzyca-g%e2%94%9c%e2%94%82rna-1 zubrzyca-g%e2%94%9c%e2%94%82rna


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑