Published on 11 grudnia, 2017 | by Katarzyna
0Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym w Szkole Podstawowej w Zaskalu
Sprawozdanie z realizacji zajęć w ramach projektu
„Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym w kl.VI w
Szkole Podstawowej w Zaskalu w 2017r.
Zajęcia odbywały się w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Uczniowie zapoznali się między innymi z tematyką rodziny i jej struktury. Aby lepiej poznać swoje korzenie wykonywali drzewo genealogiczne, a następnie prezentowali je w klasie. Rodzina to także tradycje i zwyczaje , którym poświęcono większość zajęć.
Zajęcia z regionalizmu dotyczyły również trudnej problematyki uzależnień i sposobów radzenia sobie z nimi . Uczniowie zapoznali się z przyczynami i ze skutkami picia alkoholu , palenia papierosów i stosowania dopalaczy, a także zapoznali się z możliwościami korzystania z pomocy w ośrodkach wsparcia i ośrodkach interwencji.
W tym celu pisali referaty i prezentowali je na forum klasy. W trakcie dyskusji omawiano nurtujące młodzież pytania. Aby lepiej uzmysłowić sobie szkodliwość używek i nauczyć się umiejętności odmawiania malowali plakaty, wykorzystując wcześniej zebrane i omówione na zajęciach informacje na ten temat.
Aby nie poddać się uzależnieniom szóstoklasiści poznali różne formy spędzania wolnego czasu z rodziną. Dużo czasu poświęcono także problematyce naszego środowiska i zagrożeń ekologicznych .Uczniowie poznali florą i faunę naszego regionu , parki narodowe i ich symbole.
Dzięki czytaniu na zajęciach „Legend Podtatrza” oraz prezentowaniu swoich możliwości gwarowych, uczniowie lepiej poznali swoją „małą ojczyznę”. Przeglądali także albumy i fotosy ze strojami regionalnymi Beskidów i Tatr, poznając fachową terminologię i nazewnictwo związane z kulturą ludzi gór.
Korzystając z różnych źródeł zaprezentowali także sylwetki lokalnych twórców ludowych a zwłaszcza Bogdana Werona i Augustyna Suskiego, a także ich twórczość. Pracując z materiałami z PPWSZ w Nowym Targu szóstoklasiści poznali rzemiosła swoich przodków ,a także zapoznali się z pojęciem ginących zawodów. 21 listopada pod opieką nauczyciela zajęć regionalizmu i wychowawcy zwiedzili Muzeum Regionalne im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu .
Na zajęciach o tematyce gwarowej uczniowie prezentowali wiersze gwarowe Bogdana Werona i Wandy Szado-Kudasikowej a także czytali teksty Augustyna Suskiego.
Nauczyciel przygotowywał również dwie uczennice z klasy V do konkursu recytatorskiego im. A.Kudasika i B.Werona w Skrzypnem oraz jedną uczennicę do konkursu im. A. Suskiego w Szaflarach. Jak corocznie, również uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Uzależnieniach, do którego przygotowywali się pod opieką p. Marty Bocheńskiej.
Zaskale 15.12.2017.
Prowadzący zajęcia
mgr Marta Bocheńska