Published on 20 września, 2018 | by Katarzyna
0Szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych
Sprawozdanie z przeprowadzenia sesji interwencyjno – szkoleniowej dla właścicieli i personelu punktów sprzedaży napojów alkoholowych Szaflary, dnia 17 września 2018 r.
Sesja interwencyjno – szkoleniowa odbyła się w Urzędzie Gminy dniu 17 września 2018 r. Sprzedawcy uczestniczący w szkoleniu otrzymali wcześniej pisemne zaproszenia. W szkoleniu wzięło udział 28 właścicieli oraz przedstawicieli personelu. W trakcie szkolenia wdrożono procedurę opracowaną przez dr Krzysztofa Wojcieszka. Szkolenie było prowadzone przez mgr Marcina Jagłę (przeszkolenie PARPA zaświadczenie z dnia 02.12.2003r.). W sesji uczestniczyli ponadto Pani Katarzyna Sowa – odpowiedzialna za realizację Gminnego Programu Profilaktyki, oraz funkcjonariusz Policji – st. asp. Mirosław Nowobilski, który przedstawił metody wykrywania przestępstw związanych z łamaniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
Szkolenie przebiegało zgodnie z procedurą według scenariusza:
- Wprowadzenie
- Przedstawienie się.
- Wstęp prawny: analiza ustawy o wychowaniu w trzeźwości i innych aktów prawnych
- Proklamacja celu: „nie należy sprzedawać alkoholu nieletnim”.
- Przykłady zagraniczne.
- Test nastawienia: (ankieta: czy wiesz od jakiego wieku można bez konsekwencji prawnych sprzedać piwo o zawartości alkoholu 2,5%?; Czy uważasz, że kara za sprzedanie alkoholu osobie nieletniej w postaci utraty zezwolenia na sprzedaż jest właściwa?)
- Szkody wśród dzieci i młodzieży odnoszone w wyniku nadużywania alkoholu, straty rozwojowe.
- Przestępstwa i wykroczenia związane z obrotem napojami alkoholowymi oraz wyrobami tytoniowymi
- Najnowsze zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zakaz ekspozycji znaków towarowych alkoholu na witrynach sklepowych w świetle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego GSK 982/17.
- Dostępność alkoholu w oczach młodzieży
- Rozpoznawanie wieku, sztuka asertywnego odmawiania (warsztat: „test twarzy”, scenki)
- Deklaracja współpracy (dystrybucja materiałów), pożegnanie, informacje końcowe.
Uczestnicy szkolenia brali udział w ankiecie. Na pytania objęte ankietą:
Czy wiesz od jakiego wieku można bez konsekwencji prawnych sprzedać piwo o zawartości 2,5% – 28 osób (100%) podało poprawną odpowiedź co niewątpliwie świadczy o znajomości przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Czy uważasz, że kara za sprzedanie alkoholu osobie nieletniej w postaci utraty zezwolenia na sprzedaż jest właściwa? – 65% odpowiedziało tak, 35 % nie.
Szkolenie przebiegało w spokojnej atmosferze sprzedawcy na bieżąco otrzymywali odpowiedzi na zadawane przez nich pytania.
Uczestnikom szkolenia rozdano materiały szkoleniowe w postaci wyciągu z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w części dotyczącej celu szkolenia oraz dwa rodzaje ulotek, broszurę, plakaty, naklejki na witryny i kasy fiskalne.
Uczestnicy szkolenia otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział.