Aktualnosci

Published on 24 marca, 2016 | by Katarzyna

0

Warsztaty profilaktyczne dla uczniów z terenu Gminy Szaflary

Warsztaty profilaktyczne dla uczniów z terenu Gminy Szaflary

 

W dniu 14.03.2016r. na terenie Gminy Szaflary odbyły się warsztaty profilaktyczne z zakresu uzależnień dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów przeprowadzone przez Firmę „Centrum Działań Profilaktycznych” z Gdowa.

W Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach miał miejsce warsztat pt. „Najpierw się śmieję, później płaczę… o tym jak niszczą dopalacze” przeznaczony dla uczniów gimnazjum. W warsztacie tym wzięło udział 31 uczniów, poświęcony był uzależnieniom, zwłaszcza od środków psychoaktywnych, do których zalicza się tak niebezpieczne obecnie substancje zawarte w dopalaczach.

W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega i jak powstaje uzależnienie. Poznali negatywne skutki oddziaływania substancji psychoaktywnych na psychikę oraz organizm ludzki. Trener prowadzący warsztaty przedstawił jakie korzyści płyną z abstynencji. Ważnym elementem zajęć było uświadomienie młodzieży, że to od nich samych, od tego czy będą umieli konstruktywnie radzić sobie ze stresem i umiejętnie budować poczucie własnej wartości będzie zależało, czy będą odporni na pokusę łatwego uzyskania ulgi za pomocą dopalaczy. Zajęcia te pomogły uświadomić uczniom, że sięganie po używki różnego rodzaju nie jest przejawem dorosłości, lecz początkiem niekończących się problemów, które będą niosły konsekwencje w dorosłe życie.

W tym samym dniu w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górnej trener przeprowadził warsztat pt. „Bunt to grunt”, przeznaczony dla uczniów gimnazjum, w którym wzięło udział 23 uczniów. Warsztat ten poświęcony był buntowi młodzieńczemu.

Młodzieńczy bunt to etap, przez który przechodzi większość nastolatków. Na jego nasilenie mogą mieć wpływ nieprawidłowe relacje w rodzinie, gdzie młodzież odrzuca wartości wpajane w dzieciństwie, szukając innych rozwiązań, które uznają za lepsze. Wbrew pozorom jest to normalny okres w życiu nastolatka, jednak niewłaściwie ukierunkowany niesie ze sobą ryzyko wielu niebezpieczeństw. Podczas warsztatu uczniowie dowiedzieli się właśnie, że bunt to naturalny i czasem bardzo twórczy sposób zachowania. Ważne jednak, by forma jaką przybiera nie była dla nich groźna i destruktywna, tak, by z okresu młodzieńczego buntu wejść w dorosłość zwycięsko.

Natomiast w Szkole Podstawowej w Borze odbył się warsztat „Zakazany owoc” dla uczniów IV, V i VI klasy, w którym wzięło udział 16 osób. Warsztat ten poświęcony był uzależnieniom i zdrowej żywności.

Uczniowie dowiedzieli się w interesujący sposób o zgubnym wpływie jaki na organizm mają takie substancje jak papierosy lub alkohol. Pouczeni zostali również o ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami, które częstują je słodyczami czy napojami. W trakcie tych warsztatów poruszono temat zdrowego odżywiania oraz przedstawiono konsekwencje spożywania „śmieciowego” jedzenia takiego jak chipsy, słodycze, niezdrowe napoje itp. Poprzez ciekawą formułę warsztatów, wzbogaconą o aktywność plastyczną uczniowie w przystępny sposób otrzymali wiedzę na temat szkodliwości zdrowotnej używek oraz niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Katarzyna Sowa

Pełnomocnik Wójta ds. RPA

 

 


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑