Aktualnosci

Published on 12 kwietnia, 2016 | by Katarzyna

0

Warsztaty profilaktyczne dla uczniów

W dniu 30.03.2016r. na terenie Gminy Szaflary odbyły się kolejne warsztaty profilaktyczne z zakresu uzależnień dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów przeprowadzone przez Firmę „Centrum Działań Profilaktycznych” z Gdowa.

W Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zaskalu miał miejsce warsztat pt. „Zaplątani w sieci” przeznaczony dla uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej. W warsztacie tym wzięło udział 14 uczniów. Zakresem tematycznym były multimedia i cyberprzemoc.

Warsztat ten miał na celu pokazanie uczniom różnych zagrożeń płynących ze strony multimediów, z których na co dzień tak ochoczo oni korzystają. Dowiedzieli się jakie pułapki ukrywają przed nimi różne portale internetowe, gry komputerowe ale także telefony komórkowe. Poznali również niebezpieczeństwa związane zarówno z anonimowością w sieci, jak też z jej brakiem. W trakcie trwania warsztatu uczniowie zyskali również świadomość zacierania się granic pomiędzy wirtualnym a rzeczywistym światem, przekazano im wiedzę jak kulturalnie i bezpiecznie korzystać z mediów. Prowadząca w ciekawy sposób przekazała uczestnikom warsztatu jak wypracować w sobie dystans w odniesieniu do treści pojawiających się w Internecie, oraz wiedzę jak we właściwy sposób reagować na przejawy łamania prawa za pośrednictwem mediów elektronicznych.

Natomiast w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Wyżnej odbył się warsztat „W wirtualnej (nie) rzeczywistości” dla uczniów I-III klasy gimnazjum, w którym wzięło udział 18 osób. Warsztat ten poświęcony był uzależnieniom od mediów i hazardu.

Prowadząca w przystępny dla młodzieży sposób, poprzez zaangażowanie ich w swobodną wymianę poglądów, ukazała zgubny wpływ mediów elektronicznych, uświadomiła zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania telefonów komórkowych, komputera czy telewizora. Poruszyła też coraz bardziej realny problem hazardu, który dzięki tym właśnie urządzeniom zbiera niepostrzeżenie coraz obfitsze plony. Uczestnicy warsztatu mogli stwierdzić czy są już uzależnieni od multimediów, oraz poznać techniki obrony przed cyberprzemocą.

Warsztaty te były bardzo istotne, bowiem w obecnej rzeczywistości, gdy młodzież chłonie „kolorowy świat”, często traktując go jako ucieczkę od szarego, ponurego życia, w którym nie może się odnaleźć, jest bardzo podatna na każdy przejaw uzależnienia i wpływów. Są to często osoby niezwykle wrażliwe, inteligentne, które nie są jednak w stanie poradzić sobie z piętrzącymi się problemami. Dzięki takiemu warsztatowi młodzież uświadomiła sobie, że można wygrać z uzależnieniem i warto podejmować wysiłki w tym kierunku.

Katarzyna Sowa

Pełnomocnik Wójta ds. RPA


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑