Aktualnosci

Published on 1 października, 2018 | by Katarzyna

0

Wesele wesel

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szaflarach współfinansowała projekt profilaktyczny pn. „Wesele Wesel – Ludźmierz 2018”

„TRZEŹWOŚĆ DAREM DLA NIEPODLEGŁEJ OJCZYZNY to hasło tegorocznego spotkania małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe. Spotkanie, które realizowane było w formie programu profilaktycznego odbyło się w dniach 26 – 29 lipca 2018 roku.

Prawie 160 osób mogło się spotkać, razem się modlić, wysłuchać konferencji i uczestniczyć w balu (oczywiście bezalkoholowym) dzięki hojnemu wsparciu finansowemu władz samorządowych różnego szczebla (Gmina Szaflary także wsparła ten program), a także Związkowi Podhalan w Polsce i Oddziału w Ludźmierzu.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego Przewodniczącego Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości. Ks. bp jest Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Wesele Wesel. Przed błogosławieństwem został odczytany list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników „Wesela Wesel”. Po Mszy Świętej  Jego Ekscelencja uczestniczył w wieczorze integracyjnym i wysłuchał wielu świadectw małżonków, którzy swoje wesele zorganizowali bez alkoholu, o ich motywacji, a często wielkich trudnościach. Swoimi wrażeniami z tego wieczoru podzielił się ks. biskup na XIV Ogólnopolskiej Modlitwie o Trzeźwość Narodu Polskiego w Miejscu Piastowym, a także w Rozmowach Niedokończonych w Radio Maryja w dniu 30 lipca.

W piątek rano miało miejsce niezwykłe spotkanie pielgrzymów X Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej „GIEWONT Ludźmierz – Swarzewo HEL – Zakopane z uczestnikami spotkania Wesele Wesel.

W kolejnym dniu uczestnicy programu profilaktycznego Wesele Wesel – Ludźmierz 2018 brali udział w konferencjach „Polskie drogi do niepodległości. Rok 918” i „Zerwałeś  nasz Orle Biały, kajdany. Rok 1918” oraz „Lilia i orzeł – o czystości w praktyce” i „Przewodnicy w sieci – wychowanie do czystości”. Odbyły się one przed południem, a po południu modlono się Drogą Krzyżową w Zakopanem na Krzeptówkach i uczestniczono we Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

W sobotnie przedpołudnie odbył się wykład ks. Mirosława Żaka dla młodzieży „Abstynencja jako skuteczny środek oddziaływania społecznego na podstawie doświadczeń członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka” i dla dorosłych „Kościół w trosce o trzeźwość pod zaborami i w niepodległej Polsce”. Mszę Św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich celebrował JE. Ks. abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski. W homilii nawiązując do tegorocznego hasła Wesela Wesel: Trzeźwość Darem dla Niepodległej Ojczyzny podkreślił: „Jesteście pięknym darem dla Niepodległej w setną rocznicę odzyskania wolności. Jesteście kwiatem polskiego chrześcijaństwa. Wasze małżeństwa i rodziny pokazują, że można żyć na trzeźwo, można dbać o czystość serca i umysłu”. Po Mszy uczestnicy Wesela Wesel wzięli udział w bezalkoholowym balu.

We wszystkich Mszach Świętych uczestniczyły poczty sztandarowe Związku Podhalan Oddział Nowy Targ i Oddział Ludźmierz, Stowarzyszenia Wesele Wesel i Rycerzy Kolumba.

W niedzielę 29 lipca wspólnota Wesele Wesel gościła przedstawicieli samorządów, którzy wykazali się wielkim zrozumieniem potrzeby pracy na rzecz trzeźwości. Organizatorzy i uczestnicy XXIV Wesela Wesel bardzo dziękują za udzieloną pomoc.”

Relacja: Małgorzata Gacek

 

 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑