EuroWeek – obóz marzeń

Na początku marca dowiedzieliśmy się, że Gmina Szaflary dostała niepowtarzalną ofertę wzięcia udziału w projekcie Euro Week – Szkoła Liderów od pełnomocnika Wójta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Szaflary – Zofii Stramy. Projekt ten został niemal w całości sfinansowany przez gminę. W ramach gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych w 2012 roku Komisją RPA postanowiono wspierać młodzież utalentowaną. W obozie szkoleniowym wzięli udział uczniowie z Maruszyny Górnej i Dolnej oraz z Szaflar. W każdej z ww. szkół wytypowano czwórkę najlepszych uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki z języka angielskiego.

W niedzielny poranek ok. godz. 10:00 wraz z rodzicami uczestnicy zebrali się na wyznaczonych przystankach. Po pożegnaniu się ze swoimi najbliższymi wyruszyli w podróż, która trwała ok. 6,5 godz. W busie panowała przyjazna atmosfera. Do godziny 18:00 zakwaterowaliśmy się w domu obok Ośrodka. Zostały przydzielone nam pokoje. Następnie po zjedzeniu bardzo smacznej kolacji rozpoczęły się pierwsze zajęcia, na których poznaliśmy wolontariuszy z różnych krajów: z Francji, Turcji, Peru, Łotwy, Rumunii, Azerbejdżanu, Włoch, itd. Oprócz nas w projekcie brali udział uczniowie z Polanowa oraz z Piły (woj. zachodniopomorskie), którzy dotarli do Długopola Dolnego w poniedziałek.

W kolejnych dniach naszego pobytu, zawsze o godz. 8:30 było śniadanie, o 14:00 obiad, a o 18:00 kolacja. Ok. godz. 9:10 odbywał się tzw. „Energizer” czyli rozgrzewka, podczas której tańczyliśmy np. taniec belgijski, waka waka, loca itp. W godzinach 9:30 – 20:00 wolontariusze prowadzili zajęcia, dzięki którym mogliśmy się lepiej poznać z nimi i z pozostałymi grupami. Od razu zawarliśmy nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Obejrzeliśmy ciekawe prezentacje nt. różnych krajów: Turcji, Włoch, Azerbejdżanu, Wietnamu, Peru, Kolumbii, Indii, Łotwy i z innych krajów, z których pochodzili wolontariusze. Organizowane były gry na boisku obok Ośrodka. W jednej z przerw między prezentacjami uczniowie z Szaflar, a mianowicie Natalia Pańszczyk i Andrzej Szaflarski dali pokaz tańca góralskiego, po którym zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zostali poproszeni o naukę podstawowych kroków. Podczas obozu odbyły się dwie zabawy taneczne, na których bawiliśmy się świetnie.

W środę wybraliśmy się na wycieczkę do Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej. Razem z nami pojechała grupa z sąsiedniego ośrodka wczasowego „Aleksander”. W Kłodzku zwiedziliśmy dwa kościoły i zamek, natomiast w Bystrzycy Kłodzkiej muzeum zapałek. Wieczorem zostały rozdane nam certyfikaty z ukończenia Szkoły Liderów. W czasie ich wręczania doznaliśmy chwil wzruszenia. Pożegnaliśmy się z wolontariuszami i nowo poznanymi kolegami.

W czwartkowy poranek wyruszyliśmy w drogę. Po powrocie do domów utrzymujemy kontakty z innymi poprzez różne portale społecznościowe. Pragniemy serdecznie podziękować naszym opiekunom, Wójtowi i Gminie Szaflary, w tym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sponsorowanie naszego wyjazdu.

Natalia Pańszczyk, Andrzej Szaflarski

Tagi:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑