Aktualnosci

Published on 27 czerwca, 2017 | by Katarzyna

0

Wychowanie regionalne w ZSPiG w Bańskiej Wyżnej

Sprawozdanie z wykonania zadań „Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym „

w okresie od stycznia do czerwca 2017r. w kl.VI. ZSPiG w Bańskiej Wyżnej.

 

Uczniowie na zajęciach poznali nazwy naszej miejscowości, Bańska od Bań w Tatrach i druga nazwa Brzózka Mała.

Wykonywali odbicie pieczęci występującej na dokumentach z roku 1869. Omawialiśmy Parki Narodowe: Tatrzański i Gorczański, ich powierzchnie, roślinność oraz zwierzęta w nich występujące.

Jako ciekawostki przeczytaliśmy J. Michnika – Pawelca opowiadanie pt. ” Cudowna woda ” i legendę o śpiących rycerzach w Tatrach , J. Krzeptowskiego pt. ” O zaśpionym wojsku w Tatrach „.

Rozważaliśmy przemiany w naszej wsi, zmiany zabudowy, dbałość o wygląd posesji (porządek, ukwiecenie ); oglądając album, który powstał z inicjatywy Komisji Kultury i  Oświaty Rady Gminy w Szaflarach pt. ” Gmina Szafy w obiektywie „.

Jako szacunek dla Babć i Rodziców, wykonywaliśmy laurki z okazji ich święta.

Pogłębialiśmy wiadomości o św. Wojciechu, patronie szkoły, nie pominęliśmy też 12 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Przeczytaliśmy wówczas opowiadanie W. Gąsienicy – Byrconia „Wiadra święconej wody „.

Z Profilaktyki Uzależnień mocno akcentowaliśmy przemoc wśród  rówieśników i wpływ relacji rodzinnych na przejaw agresji u młodzieży. Uczuliłam  uczniów na kontakty z nieznajomymi rówieśnikami i częsty ich, zły wpływ, oraz niebezpieczeństwo grożące z zażywania dopalaczy łatwo dzisiaj dostępnych, jak też alkoholu i papierosów – używek szkodliwych dla młodego organizmu.

Prowadząca : Ewa Hajnos.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑