Aktualnosci

Published on 18 czerwca, 2019 | by Katarzyna

0

Zajęcia profilaktyczne realizowane w ramach dofinansowanego przez GKRPA projektu

Wrocław miasto mostów i krasnali.

            To, że Wrocław szczyci się największą liczbą mostów w całej Polsce uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze dowiedzieli się od przewodnika, który oprowadzał nas po Wrocławiu. Trzydzieści dzieci i młodzieży z Boru uczestniczyło w dwudniowej wycieczce do stolicy Dolnego Śląska 6 i 7 czerwca 2019 roku. Wycieczka odbyła się, jako projekt „Umiejętność zagospodarowania wolnego czasu gwarancją życia bez używek”, który jest realizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Borze przy wsparciu finansowym Gminy Szaflary w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych w dziedzinie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Krasnale też są wizytówką Wrocławia. Niewielkie rzeźby, w liczbie stale rosnącej, są umieszczane we Wrocławiu sukcesywnie od 2005 roku (niektórzy twierdzą, że jest ich już 200).

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Zoo. Był wprawdzie upał i wiele zwierząt schowało się z zacienionych miejscach, ale i tak było, co oglądać. W zachwyt wprawiło nas Afrykarium, potężny obiekt kojarzący się z Arką Noego. Jest to unikatowe na światową skalę oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zwierząt pochodzących z Czarnego Lądu. To była atrakcja pierwszego dnia.

Drugi dzień pobytu we Wrocławiu rozpoczęliśmy od zwiedzania „Panoramy Racławickiej”. Oglądając olbrzymie malowidło wysłuchaliśmy historii bitwy pod Racławicami, która toczyła się pomiędzy wojskiem Tadeusza Kościuszki i wojskiem rosyjskim. Obraz zrobił na uczniach wielkie wrażenie.

Potem odbyliśmy kilkugodzinny spacer po ciekawych miejscach Wrocławia oczywiście pilnie szukając krasnali. Zachwycaliśmy się tańczącymi w rytm klasycznej muzyki fontannami, pospacerowaliśmy wśród egzotycznych roślin w Ogrodzie Japońskim, zwiedziliśmy katedrę i usłyszeliśmy historię jej odbudowy po zbombardowaniu w czasie II wojny światowej i wiele innych. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy wizytą w „Kolejkowie” – największej makiecie kolejowej w Polsce. Atrakcja „Kolejkowo” mieści się na terenie jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu. Przedstawione tu zostały autentyczne budowle z terenu Śląska i Dolnego Śląska. Makiety przedstawiają miniaturowych mieszkańców (m.in. leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców i plażowiczów) w różnych sytuacjach dnia codziennego; przedstawione jest życie na wsi, wyprawy wysokogórskie, akcje ratunkowe itp.

Po dwóch dniach intensywnych wrażeń i przebytych kilometrów uczniowie byli mocno zmęczeni, ale wracali do domów z przekonaniem, że jeszcze do Wrocławia pojadą.

Relacja: Małgorzata Gacek

 

 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑