Aktualnosci

Published on 4 kwietnia, 2023 | by Katarzyna

0

Kampania No Promil – No Problem w SP w Szaflarach

NO PROMIL NO PROBLEM w Szkole Podstawowej w Szaflarach

CHCEMY BYĆ BEZPIECZNI NA DRODZE!

            23 marca dziewięcioro uczniów, z klasy 8b, w czarnych koszulkach z logo kampanii 0|/00 promila (www.bezpromilowo.pl),  zachęcało pracowników szkoły i rodziców, którzy tego dnia przyszli na wywiadówkę, do  podpisania deklaracji: „Odpowiedzialnego kierowcy i świadka”. Jako pierwsze podpis złożyły: dyrektor szkoły i wicedyrektor, a następnie w ciągu dwóch godzin aż 119 osób. Oczywiście nikogo nie trzeba było przekonywać, bo odpowiedzialny i mądry  człowiek nie prowadzi samochodu pod wpływem alkoholu. Utworzyła się nawet kolejka, aby podpisać deklarację.

Zbieranie podpisów  to część  akcji: „NO PROMIL – NO PROBLEM”, która od wielu lat ma miejsce również  w naszej szkole w Szaflarach. Jest to kampania społeczna, której celem jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy będąc pod wpływem alkoholu i innych środków  psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców, wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

Akcja prowadzona była tego  dnia wśród osób pełnoletnich, którym wolontariusze, poza zbieraniem podpisów pod deklaracjami, rozdawali ulotki promujące zdrowy tryb życia  i informowali o skutkach działania alkoholu na organizm człowieka. Odbył się pokaz, kawałki kurzej wątroby zostały zanurzone w różnych alkoholach, aby można było wizualnie przekonać się o jego negatywnym działaniu.

Wśród uczniów klas siódmych i ósmych następnego dnia została przeprowadzona ankieta na lekcji biologii: „Prawda i mity o alkoholu”. Opracowało ją dwóch uczniów, po czym  wyniki w formie prezentacji przedstawili kolegom i koleżankom. Odbyły się w każdej klasie lekcje wychowawcze, promujące aktywny i zdrowy styl życia w rodzinie.

Mamy nadzieję, że takie akcje w naszej społeczności przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drodze i wszyscy będą reagować bez zastanowienia, jeśli będą mieć choć cień podejrzeń, że za kierownicą jest nietrzeźwy kierowca, a młodzi ludzie, znając negatywne skutki alkoholu, w dorosłym życiu nie będą po niego sięgać.

Anna Lenart, Grażyna Chowaniec-Lejczyk

fot. Kacper Świder


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑