Aktualnosci no image

Published on 3 stycznia, 2015 | by Katarzyna

0

Dzialalność świetlicy w Szaflarach w 2014 roku

Rozmawiamy, malujemy, śpiewamy i… wędrujemy

 

Mija kolejny już rok współpracy naszej szkoły z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szaflarach. W 2014 roku kontynuowaliśmy projekt „Kiedy rozmawiamy, malujemy, śpiewamy, radość i zabawę bez używek mamy”, który w dużej części odbywał się pod hasłem „Wędrujemy po Szaflarach”.

W świetlicy profilaktycznej znalazła się oferta zajęć dla tych dzieci, które pragną rozwijać swoje zainteresowania artystyczne, zarówno te indywidualne jak i zespołowe. Praca z mikrofonem, przygotowanie do publicznych występów i koncertów pozwalają odkrywać nasze talenty i możliwości. Pracowaliśmy w trzech różnych obszarach. Pierwszym naszym celem stało się uświetnienie kanonizacji Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny o Janie Pawle II. Znalazły się w nim piosenki o Karolu Wojtyle, wiersze, a także fakty historyczne z czasu pontyfikatu naszego wielkiego rodaka. Efekt naszej pracy mogliśmy zaprezentować w czasie szkolnej akademii dnia 25 kwietnia. Swoim występem w naszej szkole uświetniliśmy uroczystości poprzedzające kanonizację Jana Pawła II. Ten sam program zaprezentowaliśmy w DPS Smrek w Zaskalu. Ciepło przyjęci przez gospodarzy i pensjonariuszy Ośrodka na długo zapamiętamy te chwile.

Drugim obszarem, w którym realizowaliśmy artystyczne zadania był taniec. Tu wielki ukłon w stronę księdza proboszcza Andrzeja Kamińskiego, który udostępnił nam Bożą Zagrodę. W sali lustrzanej niezbędnej do nauki tańca synchronicznego mogliśmy próbować swoich sił. Nasze założenia zupełnie przerosły nasze oczekiwania! Program taneczny zaprezentowany na szkolnym festynie 14 czerwca zaowocował Nagrodą Publiczności. Możemy tylko podziękować naszemu dodatkowemu instruktorowi Maćkowi za pomoc i wyrozumiałość podczas naszych zajęć tanecznych hip-hop.

Trzecim obszarem zajęć było rozwijanie naszych zdolności wokalnych. Każdy mógł popróbować swoich sił zarówno solo jak i w zespole. Kiedy piosenki  zostały wyćwiczone, zorganizowaliśmy warsztaty wokalne. 7 czerwca każdy mógł się sprawdzić!!! Mikrofony, profesjonalne nagłośnienie, odsłuchy sprawiły, że mogliśmy się poczuć jak prawdziwi artyści. Ale występ przed żywą publicznością czekał nas na szkolnym festynie 14 czerwca.

Mam nadzieję, że wspólnie spędzone chwile na zajęciach świetlicowych, nabyte umiejętności  i doświadczenie, będą sprzyjały dalszemu rozwojowi naszych talentów.

Duża część projektu „Kiedy rozmawiamy, malujemy, śpiewamy, radość i zabawę bez używek mamy” odbywała się pod hasłem „Wędrujemy po Szaflarach”.

Pierwsza nasza wycieczka odbyła się do Tewikla w dniu 13 września. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody dotarliśmy aż nad potok Biały Dunajec. Tam usiedliśmy i jedząc kanapki, odzyskiwaliśmy siły. Gdy wracaliśmy z powrotem, wyjrzało zza chmur długo wyczekiwane słońce. Zrobiło się ciepło, przyjemnie i bardzo radośnie, więc urządziliśmy „plener malarski” i dzieci starały się w swoich rysunkach wiernie odzwierciedlić to, co widziały wokół siebie.

27 września spotkaliśmy się w szkolnej świetlicy profilaktycznej. Nasze „Zabawy z bajką” pozwoliły nam nie tylko miło spędzić czas na wspólnym czytaniu, ale także porozmawiać o przesłaniu, jakie zawiera bajka pt. „Pinokio”. Ponadto dzieci narysowały, albo ulepiły z plasteliny wybraną postać związaną z przeczytanym tekstem. Prace plastyczne posłużyły do dekoracji i upiększenia świetlicy. Przed pójściem do domu zjedliśmy posiłek „na ciepło” przygotowany przez  panią Halinę Hanulę – nauczycielkę w naszej szkole.

W dniu 11 października na zaproszenie państwa Makuchów – rodziców ucznia klasy 2b udaliśmy się Pod Szeroką. Przynieśliśmy ze sobą chleb, kiełbaskę i inne smakołyki, a państwo Danuta i Józef zajęli się organizacją ogniska. Gdy kiełbaski smażyły się, my poświęciliśmy czas na różne zabawy i gry w piłkę oraz wędrówki po polach, w czasie których  towarzyszyła nam pani Jadwiga Kasperek – sekretarz szkoły. Później usiedliśmy przy ognisku i mieliśmy prawdziwą ucztę, a wszystko co jedliśmy, bardzo nam smakowało. Obiecaliśmy sobie, że w przyszłym roku też skorzystamy z zaproszenia na ognisko.

W naszej świetlicy profilaktycznej w dniu 18 października wykonaliśmy prace na szkolny konkurs plastyczny pt. „Piękno Pani Jesieni”. Wszyscy wykazali się talentem, kreatywnością oraz pomysłowością. Efektem naszych działań była wystawa na szkolnym korytarzu oraz czołowe miejsca i wyróżnienia, a co za tym idzie również nagrody. W tym dniu poszliśmy też na krótki spacer Na Czerwone, skąd roztaczają się przepiękne widoki na sąsiednie miejscowości, a Tatry widoczne są „jak na dłoni”.

Trasa kolejnej naszej wycieczki, która odbyła się w dniu 8 listopada, wiodła przez osiedle Podlubelki i osiedle Gile do sąsiedniej miejscowości Biały Dunajec. Po drodze  zjedliśmy małe „co nieco” i ruszyliśmy dalej. Gdy przyszliśmy z powrotem do Szaflar, zatrzymaliśmy się w Nowych obok zabytkowego Krzyża Kamińskich, następnie udaliśmy się jeszcze na szaflarski cmentarz na krótką modlitwę w intencji poległych w czasie II wojny światowej. Byliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Wycieczka do Gruby w dniu 15 listopada zakończyła nasze tegoroczne „chodzenie po Szaflarach”. Pogoda w tym dniu była  wymarzona . Siedzieliśmy, wygrzewając się w ciepłych promieniach słońca otoczeni lasem i łąkami. Podziwialiśmy panoramę Szaflar, czytaliśmy fragmenty książki pt. „Zezia i Giler”, a potem był jeszcze czas na trochę zabawy i nie bez żalu udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

22 listopada spotkaliśmy się w szkole. W tym dniu bawiliśmy się w szkolnej świetlicy oraz urządziliśmy andrzejkowe lanie wosku, przy którym pomagała nam Ania Grońska – absolwentka naszej szkoły. Później próbowaliśmy odgadnąć, co ulało się z wosku i co nas czeka w przyszłości. Okazało się, że nie jest to wcale takie łatwe, choć pomysły były bardzo różne, ciekawe i zaskakujące. Ale tak naprawdę była to tylko fajna zabawa. Mamy jednak nadzieję, że czekają nas w przyszłości same dobre rzeczy, czego życzymy sobie i innym.

Marta Grońska, Agnieszka Zając


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑