Aktualnosci

Published on 5 czerwca, 2017 | by Katarzyna

0

Konkurs Profilaktyczny Pierwsza Pomoc

Konkurs Profilaktyczny „Pierwsza Pomoc”

25 maja 2017 roku w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem przeprowadzono Gminny Konkurs Pierwszej Pomocy dla gimnazjalistów z gminy Szaflary.

Była to trzecia edycja zorganizowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szaflarach i ZSPiG w Skrzypnem konkursu, którego celem jest podnoszenie wiedzy  i umiejętności gimnazjalistów w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej.

Do udziału w konkursie zgłosiły się:

  • – ZSPiG w Bańskiej Niżnej,
  • – ZSPiG w Bańskiej Wyżnej,
  • – ZSPiG w Maruszynie Dolnej,
  • – ZSPiG w Zaskalu,
  • – ZSPiG w Szaflarach,
  • – ZSPiG w Skrzypnem.

W konkursie wzięło udział 16 gimnazjalistów. Współzawodnictwo uczestników przebiegało w dwóch etapach – pierwszy to część teoretyczna wiążąca się z rozwiązaniem testu składającego się z  20 pytań zamkniętych o kafeterii dysjunktywnej (jednokrotnego wyboru), druga część (praktyczna) polegała na wykazaniu się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy w konkretnych zdarzeniach, składała się  z trzech do pięciu stacji, na których zadaniem było wykonanie czynności pierwszej pomocy:

  1. resuscytacja krążeniowo – oddechowa,
  2. udzielanie pomocy w przypadku nieprzytomności,
  3. pomoc poszkodowanemu z zespołem zmiażdżeniowym.

W wyniku klasyfikacji łącznej zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce – Antoni Cierniak z ZSPiG w Bańskiej Niżnej

II miejsce – Maria Furczoń z ZSPiG w Szaflarach

III miejsce – Justyna Bafia z ZSPiG w Skrzypnem

IV miejsce – Justyna Strzałka z ZSPiG w Zaskalu

V miejsce – Krystian Ulman z ZSPiG w Skrzypnem

Laureaci konkursu otrzymali z rąk organizatorów dyplomy i bardzo wartościowe nagrody, które wręczyli – składając gratulacje Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński oraz Pełnomocnik Wójta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Katarzyna Sowa.

Konkurs, jak podkreślali goście oraz komisja sędziowska złożona z profesjonalistów z Oddziału Ratunkowego Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jana Pawła II w Nowym Targu pokazał bardzo wysoki poziom przygotowania uczestników i rozległe ich umiejętności, a jednocześnie był bardzo wyrównaną rywalizacją.

Składamy serdeczne podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  w Szaflarach za ufundowanie atrakcyjnych nagród oraz gorące gratulacje opiekunom zespołów – nauczycielom gimnazjów naszej gminy w osobach: Jarosław Szlęk, Irena Topór, Zuzanna Wielkiewicz, Łukasz Piekarz oraz Henryk Chrobak za bardzo dobre przygotowanie uczestników konkursu.

Tekst: Henryk Chrobak

 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑