Aktualnosci

Published on 20 grudnia, 2016 | by Katarzyna

0

Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym w Bańskiej Niżnej.

Sprawozdanie z przeprowadzonych zajęć w ramach projektu „Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym” w Bańskiej Niżnej.

           Program „Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym” realizowany jest w VI klasie Szkoły Podstawowej w Bańskiej Niżnej w wymiarze 1 godziny tygodniowo. W ramach zajęć uczniowie poznali dzieje wsi Bańska Niżna na tle historii regionu. Tematykę poświęconą atrakcyjności Podhala oraz zróżnicowaniu krajobrazu uczniowie poznawali na przykładzie parków narodowych  położonych w pobliżu Bańskiej Niżnej. Do jednego z nich – Babiogórskiego Parku Narodowego, zorganizowałem wycieczkę mającą na celu zaznajomienie młodzieży z najbliższymi okolicami oraz walorami turystycznymi i kulturalnymi naszego regionu. Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z rozwojem rzemiosła na terenie wsi na przykładzie kuźni, której eksponaty znajdują się w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu. Podczas zajęć poruszona została problematyka uczestnictwa naszego regionu w strukturach Unii Europejskiej na przykładzie Euroregionu „Tatry”. W ramach profilaktyki uzależnień starałem się przybliżyć zagrożenia, które wiążą się z uzależnieniami od alkoholu, nikotyny czy też od narkotyków. Poprzez odgrywane scenki uczniowie uczyli się zasady asertywności w odniesieniu do wyżej wspomnianych zagrożeń.

            Lekcje regionalizmu pozwalają młodzieży poznać swoją „małą ojczyznę”, pokazują jak aktywnie spędzić czas w najbliższej okolicy, rozbudzają ciekawość, lokalny patriotyzm, zaangażowanie w życie lokalnej społeczności – a przez to z pewnością spełniają istotną rolę w profilaktyce uzależnień.

Bańska Niżna 18.12.2016 r.

 Marcin Bryniarski


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑