Aktualnosci

Published on 21 grudnia, 2020 | by Katarzyna

0

Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym w SP w Maruszynie Dolnej

Sprawozdanie z wykonanych działań w ramach realizacji zajęć „ Profilaktyka uzależnień w wychowaniu regionalnym”

     Zajęcia prowadzone są w klasie VI  SP w Maruszynie Dolnej. Odbywają się w formie zajęć zblokowanych. Nauczyciel prowadzący opracował treści do zrealizowania związane

z tematyką regionalną i profilaktyczną. Od stycznia do czerwca 2020 r. zrealizowano 8 godzin zajęć, a od września  do grudnia 16 h r. Razem w roku 2020 zrealizowano 24 h. W pierwszej połowie roku zajęcia były prowadzone z uczniami  będącymi  wówczas w klasie VI. Od września zajęcia są prowadzone z uczniami  będącymi obecnie w klasie VI.

W pierwszym półroczu uczniowie wykonywali między innymi: projekty ulotek

o zagrożeniach cywilizacyjnych. W marcu uczniowie przygotowali projekty i wykonywali  kartki wielkanocne z motywami regionalnymi. Od marca do czerwca w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną zajęcia się nie odbywały.

Na pierwszych zajęciach – wprowadzających –  w nowym roku szkolnym 2020/2021 nauczyciel wraz z uczniami uzgodnił plan działań na cały rok szkolny i ustalił zasady prowadzenia zajęć. Od września uczniowie na zajęciach wykonywali między innymi: prace plastyczne na konkurs profilaktyczny zatytułowany „Aktywności tak, używkom nie”,

oglądali dwuczęściowy film o podhalańskich instrumentach pasterskich z omówieniem, wykonali prace plastyczne przedstawiające strój góralski oraz sprzęty dawno używane w gospodarstwie domowym, uczestniczyli w warsztatach malarstwa na szkle. Uczniowie poznali etapy tworzenia tego typu malarstwa i zapoznali się z najbardziej znanymi twórcami tego rodzaju malarstwa na Podhalu. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić wizerunki świętych najczęściej przedstawianych w przydrożnych kapliczkach wraz z ich atrybutami.     Kolejne zajęcia poświęcone były wykonaniu kartek świątecznych na Boże Narodzenie. Uczniowie wykonali piękne kartki świąteczne z motywem góralskim i wpisanymi życzeniami gwarą. Ostatni temat jaki uczniowie realizowali to projekt folderu  pod hasłem „Atrybuty mojej miejscowości”.  Uczniowie mieli za zadanie znaleźć i przedstawić plastycznie cechy wyróżniające wieś Maruszyna i stanowiące atrakcję przyciągającą uwagę turystów.

Ostatnie zajęcia w tym roku odbyły się 12 grudnia.

Nauczyciel prowadzący:  Anna Królczyk


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑