Aktualnosci no image

Published on 17 stycznia, 2013 | by Katarzyna

0

Świetlicowe rozmaitości

W miesiącach styczeń – czerwiec w roku szkolnym 2011/2012 do naszej świetlicy profilaktycznej przy ZSPiG w Szaflarach, w której realizowaliśmy program profilaktyczny „Gdy rozmawiamy, malujemy, śpiewamy, radość i zabawę bez używek mamy”, przychodziło jak zwykle wielu uczniów.

Naszą działalność w nowym roku rozpoczęliśmy od przygotowań do Szkolnego Koncertu Kolęd i Pastorałek, na którym zaprezentowali się uczniowie klas młodszych (głównie klasy 1-3 szkoły podstawowej). Występ rozpoczęli od zaśpiewania góralskiej kolędy pt. „Syćko się raduje na bozym świycie”, a następnie przyszła kolej na kolędy tradycyjne, które wspólnie z występującymi na scenie śpiewali wszyscy zgromadzeni na koncercie uczniowie. Śpiew przeplatany był melodiami kolęd wykonanymi na skrzypcach i gitarach przez uczniów klas drugich i trzecich. Mamy nadzieję, że tegoroczny koncert stanie się inspiracją do wielu świetnych występów małych artystów. Podczas spotkań w świetlicy uczniowie grali w gry planszowe i układali puzzle, a także oglądali filmy i słuchali bajki. Dzięki temu spędzali wolny czas przyjemnie i pożytecznie. Najchętniej jednak tworzyli barwny świat „kredką i farbą malowany”. Powstały piękne prace plastyczne zatytułowane „Zimowa noc”, „Wesoła zima na sankach, nartach i łyżwach”, „Kolorowy karnawał”, „Już przedwiośnie”, „Pisanki, pisanki jajka malowane”, „Wiosna, wiosna wkoło”, „Jestem królewną lub królewiczem i mieszkam w zamku”, „Legendy Tatr”, które tradycyjnie posłużyły do dekoracji szkolnego korytarza i pomieszczenia świetlicy. Kilkoro dzieci przystąpiło również do Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Jan Paweł II w oczach dzieci i młodzieży” zorganizowanego przez ZSPiG w Maruszynie Dolnej.

Swoją działalność kontynuował Zespół „Kabatinki”, pracujący w dwóch grupach wiekowych. Młodsze dzieci uczyły się śpiewu w dwu- i trzygłosie i sprawdzały własne możliwości pod względem skali głosu. Kształciły umiejętności gry na gitarze, poznawały akordy (barowe, septymowe) i bicia gitarowe na różnych piosenkach, a także nowe brzmienia akordów i style muzyczne. W miesiącu styczniu dzieci zaprezentowały się w koncercie kolęd, który odbył się 21stycznia w kościele parafialnym w Szaflarach.

Starsze „Kabatinki” skupiły swoje działania świetlicowe na doskonaleniu warsztatu wokalnego. Po feriach zimowych przystąpiliśmy do wybierania repertuaru na największą na naszym terenie imprezę muzyczną „Talenty Małopolski”. Po występach w MOK-u zakwalifikowaliśmy się do koncertu wojewódzkiego w Czchowie. Wielkim sukcesem było zdobycie w etapie wojewódzkim WYRÓŻNIENIA. Zespół, który na scenie w Czchowie wystąpił w dniu 13 maja, wykonał piosenki: „Po prostu zapukaj” i „Niech tylko ogień gra”. Zdobyciem wyróżnienia potwierdził, że należy do ścisłej czołówki wojewódzkiej w kategorii zespołów wokalno–instrumentalnych (do finału wojewódzkiego w Czchowie zakwalifikowało się tylko pięć tego typu zespołów).

Pragniemy, aby nasze świetlicowe spotkania ubogacały dzieci zarówno plastycznie i muzycznie jak i duchowo, aby dostarczały im wiele radości i pozwalały miło spędzić trochę wolnego czasu. Dlatego zapraszamy po wakacjach, a to już niedługo.
Serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Szaflary za przeznaczenie środków finansowych na realizację zadań.

Marta Grońska i Agnieszka Zając

Tagi:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑